Brama Świętojańska 2.0 odrzucona przez władze Warszawy

Brama Świętojańska 2.0 na placu Zamkowym to projekt do budżetu obywatelskiego Warszawy, ”zakładający odtworzenie w drewnie nieistniejącej już dziś, barokowej bramy prowadzącej na dawny przeddziedziniec Zamku Królewskiego w charakterze cyklicznie wystawianej instalacji czasowej”. Tymczasowo wystawiana w oryginalnej lokalizacji Brama nawiązywałaby do popularnej niegdyś tradycji wznoszenia okazjonalnych bram triumfalnych dla uczczenia ważnych dla kraju i lokalnej społeczności wydarzeń.

”Pierwotna kamienna brama była rówieśniczką kolumny Zygmunta III i razem z nią stanowiła element reprezentacyjnej oprawy architektonicznej wjazdu na Zamek Królewski. Autorem tej koncepcji o wybitnych walorach przestrzennych był nadworny scenograf teatralny króla Władysława IV i architekt królewski Augustyn Locci. Dokładny wygląd obiektu jest znany z XVIII-wiecznych inwentaryzacji saskich.”

W maju tego roku projekt został zweryfikowany negatywnie przez urzędników biura Stołecznego Konserwatora Zabytków od czego autorzy się odwołali (treść oceny oraz odpowiedź: 20210511_Brama_ODWOŁANIE.pdf – Dysk Google)

Miasto przyznało rację projektantom, ale od razu znalazło inne przeszkody, co do których autorom nie pozwolono się już ustosunkować – ”Kiedy urzędnicy chcą oddalić jakiś pomysł, wystarczy że w pierwszym uzasadnieniu napiszą tylko część argumentów przeciw, a resztę dopowiedzą w kolejnym, nie dając pomysłodawcom szansy na obronę” (link do uzasadnienia: Karta_ponownej_oceny_2022_1955_1_skan.pdf – Dysk Google)

Brama ostatecznie nie została dopuszczona do głosowania do projektu budżetu partycypacyjnego w 2022 roku.

A co Państwo sądzą o odtworzeniu Bramy Świętojańskiej jako instalacji czasowej? Czy urzędnicy słusznie postąpili nie dopuszczając projektu do głosowania?

Autorami projektu są architekt Tomasz Birezowski i historyk sztuki Łukasz Traczyk. Powstał on przy okazji prac nad cyfrową rekonstrukcją Zamku Królewskiego w 2020 roku. Nieoficjalnie wiemy, że autorzy namawiani byli również na wykonanie projektu rekonstrukcji Wielkiego Salonu w Ogrodzie Saskim…

Profil FB projektu: Brama Świętojańska 2.0 na placu Zamkowym | Facebook

Wizualizacja bramy. Źródło: Facebook

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *