|

Czechy – dom we wsi Kolšov, czyli rzecz o wymianie okien

Wymiana okien w zabytkowych budynkach często ma tragiczny rezultat. Oczywiście utracona zostaje zabytkowa wartość budynku. To jednak nie wszystko. Nowe okna bardzo często mają dobrany nieodpowiedni wzór i kolor. Bywa nawet, że dobiera się inny rozmiar! W konsekwencji niszczona jest dekoracja architektoniczna budynku, gzymsy, opaski okienne. W przypadku tego domu we wsi Kolšov w czeskich Sudetach po wymianie okien dekoracja została zniszczona całkowicie.

Na szczęście w tym roku zakończył się jego remont. W ramach prac zrekonstruowana została zarówno stolarka okienna jak i dekoracja sztukatorska oraz malarska: ”Po czterech latach elewacja głównej części domu w Kolšovie odzyskała formę historyczną. Mamy co świętować i pewne jest, że bez entuzjazmu właścicieli, gmina Kolšov straciłaby najcenniejszy budynek.”

Więcej zdjęć remontu tego, ale i innych budynków na profilu FB Społeczności Isidora Korgera, stowarzyszenia zajmującego się ochroną tradycyjnej architektury Sudetów Wschodnich: Společnost Isidora Korgera – posty | Facebook

Dom we wsi Kolšov – przed i po remoncie

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *