Bytom – czy dawny ratusz zostanie kiedyś odbudowany?

Ratusz to symbol miasta. Nic dziwnego, że ci, którzy je kiedyś stawiali chcieli by były to budynki efektowne, piękne. Liczący 150 tys. mieszkańców Bytom na Górnym Śląsku nie ma ratusza od 1945 roku, gdy cała zachodnia pierzeja Rynku została spalona przez armię czerwoną.

I właśnie bytomski ratusz a właściwie jego odbudowa jest tematem dzisiejszego posta, który przygotował dla Państwa Tomasz Kudliński. Czy Bytom powinien odzyskać swój Ratusz? Czy go na niego stać i czy mógłby na nim skorzystać?

”Od siedemdziesięciu siedmiu lat, które upłynęły od ostatniej wojny w Bytomiu nadal posiadamy puste przestrzenie po zniszczonych zabytkach. Miasto najwyraźniej nie dostrzega potencjału jaki niesie ze sobą odbudowa zabytków utraconych podczas działań wojennych czy w wyniku powojennych wyburzeń. Bytom nigdy nie podejmował prób odbudowy przedwojennej zabudowy. Jedyne działania dotyczyły tylko jej wyburzania i zastępowania nową architekturą w duchu komunistycznej wersji modernizmu. W taki oto sposób powstał nienaturalnej wielkości Rynek.

Co kilka lat wraca temat odbudowy przepięknego neostylowego ratusza z roku 1879 projektu Paula Jackischa oraz sąsiadującej z nim zabudowy zachodniej pierzei Rynku lecz każdy z tych planów umiera śmiercią naturalną z nieznanych powodów. Sercem każdego miasta jest starówka, pełna pięknych kamieniczek przeplatana siecią brukowanych uliczek, oświetlonych światłem stylowych latarni. Piękne miasto to piękne zabytki tworzące atmosferę miejsca i ducha miasta. Odwiedzając Drezno, Wrocław, Wiedeń, czy Görlitz możemy to naocznie zaobserwować.

Odbudowa bytomskiej starówki, Ratusza, nieistniejącej pierzei Rynku, przywrócenie uliczki Piekarniczej (Bäckerstraße) i ponowne połączenie jej z ul. Zaułek (Rosengasse), pozwoli odzyskać miastu pierwotnego ducha, doda blasku i stworzy nie tylko nowy dobry produkt turystyczny – da nam przestrzeń mieszkalną, biurową oraz handlowo-usługową. Miasto Bytom pomimo swojej ponad 770 letniej historii nie posiada muzeum miejskiego a jego historię umniejsza się tylko do tej po 1945 roku. Odbudowany ratusz doskonale nadawałby się na siedzibę takiego muzeum. Społecznicy nie raz już próbowali zainteresować władze miasta tym pomysłem. Swego czasu ukazał się na ten temat artykuł w prasie lokalnej: Chcą odbudować stary bytomski ratusz (wyborcza.pl)

Opracowanie ”Ratusz w Bytomiu” (tu również zdjęcia archiwalne oraz plany): Ratusz w Bytomiu by Marek Wojcik – Issuu

Tomasz Kudliński

Zachodnia pierzeja Rynku w Bytomiu (wraz z ratuszem) przed zniszczeniem i obecnie.

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *