|

Liverpool został wykreślony z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Liverpool – „wyjątkowy przykład portu handlowego w czasach największych globalnych wpływów Wielkiej Brytanii”, został wczoraj wykreślony z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w związku z nowymi inwestycjami deweloperskimi, które w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy historyczny charakter tej części miasta.

„Decyzja, którą podjęto podczas odbywającego się w Chinach dorocznego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa, jest zgodna z wydaną w czerwcu rekomendacją. W przedstawionym wówczas raporcie napisano, że nowe inwestycje w mieście doprowadziły do „poważnego pogorszenia i nieodwracalnej utraty jego atrybutów”. Wskazano w szczególności na Liverpool Waters, inwestycję w dawnych dokach, gdzie mają powstać wieżowce z tysiącami mieszkań i port promowy, a także na zatwierdzony niedawno projekt nowego stadionu klubu Everton FC w innym dawnym doku Bramley Moore.”

„Henrietta Billings, dyrektor Save Britain’s Heritage, powiedziała, że odebranie statusu światowego dziedzictwa jest „narodowym wstydem” i że Liverpool ucierpiał z powodu podejścia rządu do ochrony dóbr kultury według zasady >przekaż i zapomnij<.”

Więcej: Liverpool skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Władze miasta: niezrozumiała decyzja – TVN24

Liverpool’s historic waterfront removed from World Heritage List | | UN News

Unesco strips Liverpool of its world heritage status | Liverpool | The Guardian

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *