|

Bytom Odrzański (woj. lubuskie) – dawny kościół ewangelicki jako centrum konferencyjne

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) stał opuszczony od 1945 roku. W roku 2021 zrujnowana świątynia została wyremontowana i dostosowana dla potrzeb Centrum Historyczno-Kulturalnego „Schonaichianum”. Niestety wiązało się to ze znaczną przebudową salowego wnętrza świątyni i podzieleniu go na piętra. Wiele osób uważa, że zniszczyło to charakter zabytku. Do zarzutów odniósł się niedawno Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków: ”Dawny kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim, nieużytkowany od 1945 r., został zaadaptowany na magazyny archeologiczne. Trzeba pamiętać, że stan zachowania zabytku od lat sukcesywnie się pogarszał, zaś starania o środki na remont przez długie lata nie przynosiły rezultatu. W Bytomiu Odrzańskim nie było zapotrzebowania ani na kościół, ani na salę koncertową, więc zamiast budować nowe magazyny archeologiczne zaadaptowano na ten cel popadający w ruinę zabytek. I to jest najważniejsze tym bardziej, że w formie zewnętrznej został w pełni zachowany po pracach remontowych i konserwatorskich.”

Inwestycja kosztowała 15 mln złotych (8 mln pochodziło ze środków unijnych). ”Traktujemy odbudowę „ewangelika” jako cud – mówił w 2021 r. burmistrz Jacek Sauter. – Wydaje mi się po reakcjach, że mieszkańcy są dumni z inwestycji. To jest tak, że jak się przechodzi koło ruiny przez 20-30 lat i ona nagle zostanie wyremontowana, to nawet, jak tam się nie wejdzie, to czuje się dumę, że to miejsce zostało uratowane. ”Parter dawnej świątyni przeznaczono na archiwum archeologiczne i Regionalną Izbę Muzealną, pierwsze piętro na centrum konferencyjne i pracownie konserwacji. Do zwiedzania została przystosowana wieża, skąd oglądać można panoramę miasta.

Historia świątyni

Barokowy w stylu kościół ewangelicki wybudowany został w latach 1741-1746 z wykorzystaniem murów dawnego późnorenesansowego protestanckiego gimnazjum Schonacha (zachował się renesansowy portal). Salowy, murowany z cegły, wewnątrz otoczony dwupiętrowymi, drewnianymi emporami, które mogły pomieścić 1200 osób. Obok kościoła neogotycka wieża dobudowana w 1846 roku. Nieużytkowany od 1945 r. popadł w ruinę. Wnętrza zostały zdewastowane. Na przełomie XX i XXI wieku zabezpieczono prowizorycznie budynek tymczasowym dachem. W 2006 roku zakupiony przez Fundację Archeologiczną z Zielonej Góry. Przebudowę na Centrum Historyczno-Kulturalne rozpoczęto w 2018 r.

Jakie jest Państwa zdanie na temat tej inwestycji?

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim.
Foto: daisy75.bikestats.pl (L), ANTEK W PODRÓŻY (P).
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim.
Foto: MEGA.PL (L), cracusiac/fotopolska.eu (P).
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim.
Foto: FB/Gmina Bytom Odrzański (G), atom/fotopolska.eu (D).
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim – renesansowy portal.
Foto: FB/Gmina Bytom Odrzański (G), mamik/fotopolska.eu (D).
Tak, to jest to samo miejsce ”przed” i ”po”.
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim.
Foto: FB/Gmina Bytom Odrzański.
Wnętrze kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim ”przed” i ”po”.
Foto: FB/Gmina Bytom Odrzański.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *