Wieluń – rekonstrukcja Kamienicy Niebieskiej przy ul. Królewskiej 9

Na skrzynkę kontaktową przesłali Państwo zdjęcie odbudowanej kamienicy w Wieluniu z prośbą o podanie szczegółów dotyczących jej historii. Budynek to tzw. Kamienica Niebieska, której fasada została zrekonstruowana w 2014 r. Obiekt stoi w historycznym centrum miasta pomiędzy Ratuszem a Kościołem św. Józefa.

”Wierna rekonstrukcja fasady tzw. kamienicy niebieskiej była wymogiem, jaki na inwestora nałożył konserwator zabytków. Odtworzenie bogatej ornamentacji wymagało dużej precyzji ekipy budowlanej. – To była bardzo skomplikowana i niecodzienna praca. Sprawy nie ułatwiał fakt, że mogliśmy posiłkować się wyłącznie zdjęciami poprzedniej kamienicy – mówi Tomasz Pawlak z sieradzkiej firmy Grafit, której spółka SGM z Wielunia zleciła wykonanie robót. I dodaje, że niektóre elementy, jak głowy lwów (tzw. maszkarony), powstały w drodze odlewu.”

Inwestycja była częścią większego projektu ”rewitalizacji” kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Królewską i Barycz. W ramach tej inwestycji w miejscu uprzednio wyburzonych budynków powstały nowe, postmodernistyczne. Królewska 9 jako jedyna została przeznaczona do rekonstrukcji. Niestety nie znamy szczegółów dotyczących wyburzeń.

Więcej na temat inwestycji pisze lokalna prasa:

”Ta rewitalizacja przywróciła Wieluniowi kamienicę niebieską”

”Budowa kompleksu budynków między ulicami Królewską i Barycz to jedna z największych i zarazem najbardziej udanych inwestycji w najnowszej historii Wielunia. Poprzedziły ją owocne badania archeologiczne. Rewitalizacyjny projekt przywrócił Wieluniowi tzw. kamienicę niebieską, którą przed laty zburzono. Jej bogatą w ornamentacje secesyjną (???) fasadę odtworzono z możliwie najwierniejszą dokładnością. W środku urządzono 3-gwiazdkowy hotel, salę bankietową i restaurację. Obok wzniesiono został Pasaż Pijarski z punktami usługowymi i handlowymi. Reprezentacyjny kompleks został zaprojektowany przez wieluńskiego architekta śp. Grzegorza Krysztofińskiego. Inwestycja była realizowana na zlecenie wieluńskiej spółki SGM w latach 2011-2014 i w części została sfinansowana z funduszy unijnych. Na placu budowy nie brakowało problemów. Gdy na terenie przy Królewskiej pracował ciężki sprzęt, osunęła się ściana sąsiedniego banku. Po konsultacji z ekspertami ostatecznie zdecydowano się ją rozebrać i wybudować od nowa. Budowę poprzedziły badania archeologiczne – największe, jakie dotąd udało się przeprowadzić w centrum Wielunia. Najciekawsze z licznych znalezisk zaprezentowano na wystawie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Artykuł oraz zdjęcia: Ta rewitalizacja przywróciła Wieluniowi kamienicę niebieską ZDJĘCIA | Wieluń Nasze Miasto

Zrekonstruowana w 2014 r. fasada kamienicy przy ul. Królewskiej 9 w Wieluniu.
Adres Królewska 9 przed i po rekonstrukcji fasady kamienicy.
Królewska 9. W tle budynek ratusza z Bramą Krakowską.
Foto: krzych/polska-org.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *