Niemcy – mieszkańcy Drezna pilnują, aby na starym mieście nie powstawały nieestetyczne budynki

Drezdeńczycy są dumni z odbudowywanego miasta. Mają ku temu prawo bowiem wygląd miasta jest właśnie sporą zasługą samych mieszkańców. To właśnie oni bowiem i organizacje społeczne walczą o jakość i spójność nowej zabudowy. Poniżej jeden z bardziej znanych zakątków starego miasta w Dreźnie gdzie na rogu Töpferstraße i Augustusstraße stanęła historyzująca plomba. Miejsce to mogło wyglądać jednak zupełnie inaczej o czym przypomina organizacja Gesellschaft Historischer Neumarkt Dresden e.V. (Drezdeńskie Towarzystwo Historyczne Neurmarkt).

”To, co udało się osiągnąć Towarzystwu dzięki swojemu zaangażowaniu w historyczne centrum Drezna, jest w imponujący sposób widoczne dla osób odwiedzających miasto, gdy wybierają się one na spacer po starówce. Naszymi największymi sukcesami są jednak te, których nie widać: liczne modernistyczne projekty, które zatrzymała między innymi nasza praca.

Budynek handlowy w zachodnim narożniku dzielnicy QF ma ogromne znaczenie dla całościowego efektu starego miasta. Jako budynek narożny jest widoczny z różnych perspektyw i zamyka przestrzenie miejskie od Neumarkt i Töpferstrasse.

Widok z Augustusstrasse na tle kościoła Frauenkirche to jeden z najpopularniejszych motywów fotograficznych w mieście i zdecydowanie można go określić jako wizytówkę Drezna. Na drugim zdjęciu widać projekt budynku autorstwa pracowni Klausa Bachmanna, który również był pierwotnie omawiany. Nie trzeba dodawać, że projekt swoimi proporcjami i niespójną konstrukcją elewacji stanowiłby radykalne oderwanie się od bezpośredniego otoczenia urbanistycznego. Spróbujmy sobie wyobrazić wspomniany wyżej widok z Augustusstrasse na ten budynek: Czy byłby to równie piękny motyw fotograficzny, po który co roku tysiące ludzi przyjeżdżałoby do Drezna?

Na szczęście nigdy do tego nie doszło, zamiast tego w dzisiejszym obrazie dominuje budynek autorstwa Philippa Herricha, Stellwerk Architects, który jest znacznie bliższy historycznemu poprzednikowi.„Dlaczego nie zawsze tak jest?” – ktoś mógłby zapytać. W nowych projektach budowlanych warto zwracać uwagę na estetykę i jakość. GHND będzie nadal uczestniczyć w debacie publicznej w przyszłości, aby stworzyć w historycznym centrum Drezna krajobraz miejski godny tożsamości tego miejsca. Jest jeszcze wiele do zrobienia.

”Gesellschaft Historischer Neumarkt Dresden e.V. (GHND) zostało założone w 1999 roku z inicjatywy mieszkańców Drezna, dla których rekonstrukcja kościoła Frauenkirche wiązała się z nadzieją, że otaczający Neumarkt również zostanie przywrócony do swojego historycznego wyglądu jako harmonijna jednostka urbanistyczna. Cel ten w dużej mierze udało się osiągnąć, z wyjątkiem oryginalnej rekonstrukcji budynku „Hotel Stadt Rom”. GHND uczestniczy w działaniach wokół Neustädter Markt od 2009 roku. Chce zadbać o to, aby przebiegająca przy placu i dominująca nad nim droga krajowa została przeniesiona, a na placu uspokojono ruch.

Nasze stowarzyszenie opowiada się za możliwie jak najszerszą rekonstrukcją Neumarkt i Neuustädter Markt wraz z budynkami cennymi pod względem artystycznym i historycznym oraz aby projekt artystyczny nowych budynków był jak najbardziej zbliżony do historycznej skali przestrzeni placu i ulic.

Biorąc pod uwagę istnienie wielu pozbawionych wyrazu czysto funkcjonalnych nowych budynków w centrum Drezna, postrzegamy to jako ostatnią szansę na przywrócenie temu miastu dawnej tożsamości, a jednocześnie centrum przyjaznego mieszkańcom. Odwiedź nas w naszym pawilonie informacyjnym na Pirnaischer Platz i porozmawiaj z nami!”

Źródło: Architektur klassisch: Gesellschaft Historischer Neumarkt Dresden e. V. | Unser Anliegen (neumarkt-dresden.de)

Augustusstrasse w Dreźnie. Po prawej Langer Gang z ”Orszakiem książęcym” – muralem wykonanym z miśnieńskiej porcelany. W tle Kościół Marii Panny (Frauenkirche).
W centrum zdjęcia nowo wybudowana plomba.
Niezrealizowany projekt plomby na rogu Töpferstraße i Augustusstraße.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *