Kuźnica (Półwysep Helski) – zaniedbany dworzec kolejowy nabrał charakteru

„W ubiegłym miesiącu zabytkowy dworzec w Kuźnicy na Półwyspie Helskim odzyskał historyczny blask, a jednocześnie został wyposażony w udogodnienia dla podróżnych na miarę XXI wieku. Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły gruntownie zmodernizowany dworzec pasażerom.

Z elewacji dworca zniknął tynk i przywrócono na niej płytkę klinkierową w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na historyczne, okna i drzwi są utrzymane w odcieniach ciemnobrązowych. Dach w części wyższej jest pokryty dachówką karpiówką w kolorze cegły, a w niższej parterowej i na nowej wiacie blachą w kolorze ciemnoszarym. Bryłę dworca nocą podkreśla nowa iluminacja.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie budynku. Po jego zachodniej stronie powstał parking z dwunastoma miejscami postojowymi, a po wschodniej przestrzeń rekreacyjna z ławkami i terenem zielonym. Nie zapomniano o rowerzystach, stojaki rowerowe znajdują się pod wiatą przylegającą do dworca po jego zachodniej stronie oraz w pobliżu przejścia na perony.

Inwestycja polegająca na przebudowie pochodzącego z 1927 roku dworca została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt przebudowy dworca w Kuźnicy wyniósł 7,7 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy wykonała pracowania Meritum Projekt Marek Myrcik, a wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm w składzie Sobin sp. z o. o. z siedzibą w Gdańsku (lider konsorcjum) oraz Kamaro spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Gdańsku.”

Jak wyszło? W komentarzu widok od strony peronu.

Całość tekstu: Dworzec w Kuźnicy (Hel) otwarty dla podróżnych – Kolejowy Portal

Dworzec w Kuźnicy przed i po remoncie.
Foto: wiki (G), PKP S.A. (D).

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *