|

Kraków – nadbudowa i remont kamienicy przy ul. św. Sebastiana 18

Współczesne nadbudowy zabytkowych kamienic (nazywane czasami adaptacjami poddasza) często wzbudzają kontrowersje. Kontrast jaki powoduje przygniecenie dawnej klasycznej architektury współczesną szklaną bądź betonową nadbudową budzi nieraz zgrzyt estetyczny, wobec którego trudno przejść obojętnie.

A czy da się inaczej? Kamienica przy ul. Św. Sebastiana 18 w centrum historycznego Krakowie powstała w 1889 r. dla kupca Salomona Lubascha. Obecnie budynek przechodzi szeroko zakrojony remont i przebudowę połączoną z nadbudową dla MB Development. Koniec inwestycji planowany jest na II kwartał 2024. W kamienicy znajdą się luksusowe mieszkania.

Od czego zależy to, że w niektórych miastach próbuje się nadbudowywać kamienice i obiekty zabytkowe w sposób w miarę harmonijny a w innych nie?

„W kamienicy pozostanie wiele historycznych elementów. Zachowana zostanie w szczególności unikalna elewacja frontowa ze zdobieniami i sztukaterią. Okna i drzwi zostaną wykonane z najwyżej jakości stolarki drewnianej w konstrukcji, która ma nawiązywać do czasów przełomu XIX i XX wieku. W częściach wspólnych będzie można natomiast znaleźć ceramiczne, oryginalne posadzki oraz ozdobne, żeliwne balustrady klatki schodowej.”

Strona inwestycji oraz wizualizacje: sebastiana18.com.pl

Kamienica przy ul. św. Sebastiana 18 przed i po nadbudowie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *