|

Muszyna – odbudowa zamku jeszcze w tym roku i jednak tradycyjna!

– Jeszcze w tym roku mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć rezultaty prac związanych z rekonstrukcją i odbudową zamku w Muszynie. Do użytku zwiedzających zostaną udostępnione pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa oraz pomieszczenia gastronomiczne. Pomimo tego, że jest to jeszcze plac budowy, już dzisiaj miejsce to przyciąga liczne rzesze turystów i wzbudza ogromne zainteresowanie – informuje burmistrz Muszyny Jan Golba.

Pierwotnie wieża zamku miała zostać odbudowana jedynie częściowo a w miejscu kamienicy zamkowej planowano budowę nowoczesnego pawilonu. Projekt ten nie spotkał się jednak z pozytywnym odbiorem władz miasta oraz mieszkańców. W wyniku dyskusji z konserwatorem plany zostały zrewidowane. Zrezygnowano z rozwiązań nowoczesnych na rzecz bardziej tradycyjnych zaś sama wieża ma zostać odbudowana całkowicie, tak by znów dominowała nad krajobrazem miasta. Jako podstawę do projektu jej odbudowy wykorzystano badania archeologiczne oraz materiały porównawcze. Co ciekawe obecnie zamek ma być zbudowany solidniej niż pierwotnie. Nienajlepszej jakości oryginalne prace konstrukcyjne i murarskie były powodem wielu problemów budowlanych zamku w przeszłości.

Poniższe zestawienia zdjęć ilustrują ile ocalało z zamku w Muszynie i ile ruin do tej pory odbudowano, pierwotny projekt nowoczesnego pawilonu w miejscu kamienicy zamkowej oraz porównanie poprzedniego nowoczesnego projektu zagospodarowania ruin z obecnie realizowanym.

Więcej: Kawiarnia, baszta i punkt widokowy na zamku w Muszynie. Już jest wielką atrakcją, a po odbudowie będzie przyciągał prawdziwe tłumy | Gazeta Krakowska

Realizowany projekt odbudowy: Muszyna: miasto rewiduje pierwotny projekt rekonstrukcji zamku | Muszyna, zamek, Jan Golba | Sądeczanin.info (sadeczanin.info)

Archiwalne zdjęcia ruin sprzed ich konserwacji i nadbudowy: Muszyna – Zamek w Muszynie – OPIS – (Polskie zamki )

O zamku w Muszynie pisaliśmy na RiO w 2020 roku, zarówno o projekcie nowoczesnym, jak i o projekcie tradycyjnym.

Pozostałości zamku w Muszynie przed rozpoczęciem prac oraz stan obecny.
Dla porównania archiwalne zdjęcia ruin przed konserwacją i nadbudową:
Muszyna – Zamek w Muszynie – OPIS – (Polskie zamki )
Pierwotnie planowany projekt nowoczesnego pawilonu w miejscu kamienicy zamkowej.
Projekt został odrzucony w wyniku krytyki i protestów władz miasta oraz mieszkańców.
Pierwotny nowoczesny projekt częściowej odbudowy i zagospodarowania ruin zamku oraz projekt realizowany.
Zmiana koncepcji wynikała z krytyki nowoczesnej wersji ze strony władz miasta oraz mieszkańców.
Nie jest to projekt budowlany a jedynie projekt wstępny, którego szczegóły musiały być później dopracowywane we współpracy z konserwatorem zabytków!
Wizualizacja dziedzińca zamku.
Jedna z wizualizacji zamku po przeprowadzonych pracach – wariant bez wieży.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. No tragedia…odbudowali jak Pan Bóg przykazał i żadnej szklanej budki nie dostawili….moderniści cierpią…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *