|

Roszkowice (woj. opolskie) – pałac odzyskał hełm i ma nowy dach

Budynek od wielu lat stał opuszczony i niszczał, ale los się do niego w końcu uśmiechnął.

Pałac wzniesiono w 1845 r. dla Wilhelma von Cramon-Taubadel. Obecny wygląd zawdzięcza jednak efektownej przebudowie i rozbudowie z roku 1914. W 1945 r. pałac został rozgrabiony przez Armię Czerwoną a następnie miejscowych szabrowników. Później należał do PGR-u (były tu biura, mieszkania pracowników, gabinety lekarskie, przedszkole i kawiarnia). W 1954 r. wybuchł pożar, w wyniku którego prawdopodobnie zniszczony został hełm wieży. W 1998 r. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała pałac Andrzejowi Bugdolowi, który jednak nie powziął żadnych prac remontowych a sam pałac wkrótce znów został wystawiony na sprzedaż. W tym czasie jego stan ulegał ciągłemu pogorszeniu, a próby kontaktu z właścicielem oraz interwencji lokalnych władz i mieszkańców spełzły na niczym. Na nic okazała się również interwencja posłanki Sandry Lewandowskiej w 2007 r. Jeszcze do niedawna opuszczony pałac miał pozostawać w rękach spadkobierców Andrzeja Bugdola, którzy oferowali jego sprzedaż za 1.400.000 zł.

Ostatecznie pałac został ponownie sprzedany w 2020 r. Na szczęście tym razem z pozytywnym dla niego skutkiem, bowiem nowi właściciele szybko zabrali się do roboty: wymieniono dach, zrekonstruowano hełm i rozpoczęto remont elewacji.

W sierpniu tego roku działalność zainaugurował profil FB pałacu, gdzie na bieżąco można obserwować efekty trwającego remontu: Pałac Roszkowice | Niemodlin gmina | Facebook

Film z akcji montowania hełmu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *