|

Wieża rycerska w Witkowie (woj. lubuskie) – nowa kamieniarka i plany na przyszłość

XIV-wieczna wieża mieszkalna w Witkowie od 2017 roku ma nowego właściciela. W przeciwieństwie do poprzednika, który pozwolił na powolną rujnację obiektu nowy właściciel przeprowadził do dzisiaj wokół niej szereg prac.

Pierwsze prace remontowe pod nadzorem lubuskiego konserwatora zabytków podjęto w 2018 r. Oczyszczono teren z dzikiej zieleni oraz śmieci. Przeprowadzono badania architektoniczne konstrukcji dachu oraz wnętrz. Wymieniono całkowicie drewniane elementy więźby dachowej, położono nowe odeskowanie i pokrycie papą. We wnętrzach usunięto ściany działowe z cegły – dziurawki. Zerwano mokre tynki. Wykonano badania archeologiczne muru obronnego podczas, których odkryto relikty czterech baszt. Zrekonstruowano renesansowe obramienia okien oraz portal budynku bramnego. Rekonstrukcja ta była możliwa dzięki istnieniu przechowywanych w piwnicach zamkowych zachowanych fragmentów kamieniarki oraz archiwalnym fotografiom. Zachowane fragmenty zespolono z odtworzonymi elementami. Prace kamieniarskie wykonała firma p. Tomasza Filara z Zielonej Góry. Remont wieży i rekonstrukcję detalu współfinansował LWKZ i marszałek woj. lubuskiego.

Obecnie nad projektem elewacji wieży pracuje Piotr Błoniewski Warsztat Architektury. Szczegóły remontu zależą od ustaleń z właścicielem i LWKZ, ale już dzisiaj wiadomo, że zrekonstruowana zostanie m.in. przynajmniej część renesansowego sgraffita. W przyszłości do zwiedzania udostępnione mają być piwnice Wieży Rycerskiej (XIV w.) i Budynku Bramnego (XV w.), komnaty w przyziemiu Wieży Rycerskiej i Budynku Bramnego, Sala Rycerska z polichromiami (XV w.) oraz komnaty na II piętrze Wieży Rycerskiej.

Więcej informacji na oficjalnej stronie zamku: O zamku – Zamek rycerski w Witkowie (zamekwitkow.pl) Poniżej w komentarzu materiał filmowy pokazujący m.in. widok zamku z góry wraz z odkrytymi reliktami muru obronnego i baszt.

Na zdjęciu wieża przed pracami (za: https://polska-org.pl/870100,foto.html?idEntity=512733), wieża z konstrukcją nowego dachu oraz nowym detalem kamieniarskim (za: Piotr Błoniewski Warsztat Architektury) oraz zbliżenie jednego ze zrekonstruowanych obramień okiennych (foto: Kinga Nasierowska).

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *