|

Czempiń (woj. wielkopolskie) – stara fabryka tlenu przeszła metamorfozę

Dawna architektura industrialna ma ogromny potencjał, czego dowodem jest m.in. stara fabryka tlenu Antoniego Jezierskiego w Czempiniu (woj. wielkopolskie), która w 2021 r. przeszła imponującą metamorfozę.

Ponad 100-letni gmach został opuszczony we wczesnych latach 90. Niepilnowany popadł w ruinę, groziło mu nawet wyburzenie. Na szczęście w 2017 r. gmina Czempiń zdecydowała się wykupić i wyremontować kompleks przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie w dawnej fabryce siedzibę ma Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia. Znajdują się tu: biblioteka, duża sala wielofunkcyjna, sale warsztatowe, muzeum, sala klubowa oraz kawiarenka z tarasem widokowym.

Udało się zachować dużą część murów budynku. Architektura nowoczesna wydaję się ”nie przygniatać” zabytku lecz stanowi raczej jego dopełnienie. Zatroszczono się również o otoczenie fabryki gdzie m.in. posadzono drzewa.

Inwestycja doczekała się uznania w postaci nagrody głównej Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego na najładniejszy obiekt województwa oraz zwyciężyła w kategorii ”Budynki użyteczności publicznej”.

  • Inwestor: Gmina Czempiń,
  • Wykonawca: Usługi Budowlane Piotr Giera Dzięczyna,
  • PB KONTRAKT Sp. z o.o. s.k. Wilkowice,
  • Projektant: Pracownia Projektowa J.P. Woźny Poznań.

Strona Tlenowni gdzie znajdą Państwo historię obiektu, szczegóły inwestycji oraz obszerną galerię zdjęć: TLENOWNIA Centrum Aktywizacji Społecznej

Tlenownia w Czempiniu przed i po rewaloryzacji
Foto: modernizacjaroku.org.pl (G), Kościaniak Twoja Gazeta Bezpłatna (D).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *