Ukraina – sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie

Pierwotny kompleks klasztorny ufundował wielki książę kijowski Światopełk II na początku XII w. jako wotum za zwycięstwo nad Połowcami. Kopuły świątyni pokryto złotem. Splądrowany i zniszczony przez Mongołów w 1240. Odbudowany w XV w. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Ostatnia znacząca przebudowa w stylu barokowym miała miejsce w XVIII w.

Po rewolucji bolszewickiej i sowietyzacji Ukrainy monaster w roku 1922 został zamknięty dla wiernych. W latach 30. XX w. uznany przez władze sowieckie za zbyt mało cenny i niewarty konserwacji. Powodem oficjalnym miała być przebudowa w duchu lokalnego ukraińskiego baroku i zbyt mała ilość reliktów z czasów Rusi Kijowskiej. Jedyny profesor, który sprzeciwił się zniszczeniu świątyni – Mykola Makarenko, zmarł później w sowieckim więzieniu. Najcenniejsze XII-wieczne mozaiki wywieziono do sowieckich muzeów. Następnie w latach 1934-6 dokonano rozbiórki monasteru przy użyciu dynamitu. W poszukiwaniu kosztowności gruzy przeszukało NKWD. W miejscu po świątyni władze sowieckie zaplanowały postawienie budynków rządowych, plac parad, pomnik Lenina…

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości zniszczenie monasteru uznano za zbrodnię i zadecydowano o jego rekonstrukcji. Monaster odbudowywano w latach 1997-1998. Oficjalne otwarcie nastąpiło 30 maja 1999. Wnętrza, mozaiki, freski, ukończono 28 maja 2000 r. W 2014 r. w soborze urządzono szpital polowy dla rannych w trakcie protestów na Placu Niepodległości trwających w stolicy Ukrainy od listopada 2013 r. Od 2018 r. sobór jest główną świątynią Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Ruiny soboru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie w 1937 r. po wysadzeniu przez władze sowieckie i obecnie, po rekonstrukcji przeprowadzonej przez władze państwowe w latach 1997-2000.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *