|

Czy nowocześni architekci przekonują się do rekonstrukcji? Interesująca opinia jednego z nich

„Częstym tematem przewijającym się w rozmowach o przestrzeni naszych miast jest odbudowa nieistniejących już zabytków. Gdyby zapytać mnie o to jeszcze pół roku temu, odpowiedziałbym, że nieszczerym, a wręcz fałszywym jest odbudowywanie czegoś co już od wielu lat nie istnieje” – architekt Robert Konieczny.

Zaskakujący artykuł na temat rekonstrukcji autorstwa Roberta Koniecznego. Architekt, który znany jest ze swojego oddania architekturze nowoczesnej, wypowiada się na temat rekonstrukcji ratusza w Bytomiu, Pałacu Saskiego, katedry Notre Dame i zabytkowego śródmieścia Strasbourga przyznając, że architektura nowoczesna może „zakłócać” historyczny krajobraz. Według Koniecznego rekonstrukcje nie tylko wydają się być „bezpieczniejszym rozwiązaniem” niż architektura nowoczesna, ale nawet są „pewnego rodzaju znakiem naszych czasów”.

Architekt kończy wywiad ciekawym wnioskiem: „Jeśli dosłowna odbudowa Pałacu Saskiego zostanie uznana za sukces, taki sposób patrzenia na starą tkankę może się stać obowiązującym nurtem konserwatorskim. Z racji tego, że coś takiego zdarzyło się w Niemczech, a teraz dzieje się w Warszawie, osobom takim jak ja mogą zostać wytrącone argumenty, a bardzo bym nie chciał, żeby wyrwy w starej tkance były z automatu traktowane w taki sposób.”

Cały artykuł: Robert Konieczny: Odbudowa dawnych zabytków? Podobna dyskusja jak w Warszawie czy Berlinie może pojawić się również na Śląsku, w kontekście bytomskiego rynku – Opinie | Ślązag.pl (slazag.pl)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *