Żory (woj. śląskie) – udany remont dworca kolejowego

Na skrzynkę kontaktową przesyłają Państwo propozycje ciekawych tematów oraz przykłady udanych remontów. Tym razem otrzymaliśmy zdjęcia wyremontowanego w 2021 r. dworca kolejowego w Żorach.

Budynek dworca wybudowano w 1884 r. Obiekt funkcjonował do 2009 r. gdy w związku z malejącą ilością pasażerów i połączeń dworzec został zamknięty. Sześć lat później, w 2015 r. niszczejący budynek przejęło miasto i rozpoczęło ukończony w 2021 r. remont. Obecnie we wnętrzach dworca znajdują się poczekalnia dla pasażerów, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych i świetlica. Koszt prac wyniósł 6 mln zł. Dworzec znalazł się wśród laureatów konkursu Modernizacja Roku 2021.

”Często, gdy inwestor lub wykonawca nie ma doświadczenia przy odbudowie takich obiektów – już po pierwszych oględzinach zaniedbanego budynku sensowniejsze wydaje mu się jego rozebranie i wybudowanie od nowa. Na szczęście Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Żory wybrał inny scenariusz i – po odkupieniu obiektu od PKP – ogłosił przetarg na remont budynku – mówi” – mówi Krzysztof Swinka, właściciel nagrodzonej za projekt remontu pracowni S-DESIGN. ”Inwestorzy często najbardziej obawiają się przy takich obiektach zakresu wymagań konserwatorskich i problemów z spełnieniem wymagań przepisów techniczno-budowanych, głównie przeciwpożarowych oraz tego, że nakłady przerosną koszt rozbiórki i wzniesienia nowego obiektu, a także ewentualnych wypadków przy pracach prowadzonych z taką wiekową materią.”

Cały wywiad, w którym Swinka mówi o wyzwaniach jakich dostarczają remonty zabytkowych budynków do przeczytania na stronie slaskibiznes.pl: Dobrze zmodernizowany budynek to w Polsce wciąż rzadkość. A warto dawać drugie życie wiekowym obiektom! • www.slaskibiznes.pl

Dworzec kolejowy od strony miasta – przed i po remoncie.
Projekt i zdjęcia: pracownia projektowa S-DESIGN.
Dworzec kolejowy w Żorach od strony torów – przed i po remoncie.
Projekt i zdjęcia: pracownia projektowa S-DESIGN.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *