Radzyń Chełmiński – studencki (na szczęście) projekt adaptacji ruin zamku

Projekt adaptacji ruin zamku w Radzyniu Chełmińskim na cele widowiskowe, na studiach magisterskich, na Politechnice Wrocławskiej. Kolejny z wielu podobnych projektów, który każe zadać pytanie o sens takich ćwiczeń i jakość kształcenia absolwentów na polskich uczelniach architektonicznych:

„Jak to możliwe, że nauczyciele projektowania architektonicznego w pięknym, pełnym historii Wrocławiu, tak oderwali się od wszelkiej refleksji historycznej? Jak można promować taki przykład elementarnego braku kultury. Barbarzyńskie, prymitywne pudło wklejone w średniowieczne ruiny. I jeszcze te brednie o nawiązaniu do architektury średniowiecza, o zmniejszeniu ingerencji przez użycie żelbetu. Macie ludzi za idiotów? Nic dziwnego, że w Polsce rodzi się spontaniczny bunt przeciwko współczesnej architekturze. Takiej jak ten durny projekt wyżej…”

mgr inż. architekt Wojciech Hildebrandt, dziennikarz w Kultura u Podstaw, wykładowca w RysunekArchitektura

„Pora zacząć ratować zabytki przed promotorami prac dyplomowych inspirujących młodych ludzi do takich działań.”

dr hab. Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki, były małopolski WKZ

Projekt wykonali studenci Karolina Tazbir i Krystian Cięciwa pod opieką dr inż. arch. Pawła Amałowicza, Wydział Architektury P.W., Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska. Projekt opublikowały portale Architektura&Biznes i WhiteMAD. Według tego ostatniego: „Ceglane pozostałości w ich koncepcji zyskują nowe życie i służą społeczności.”

Więcej o projekcie: Adaptation of the Teutonic Castle | AiB (architekturaibiznes.pl) | Studencki projekt centrum kultury w ruinach krzyżackiego zamku (whitemad.pl)

Ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim.
Źródło: Facebook | MDM Mieszkanie Dom Miasto
Studencki projekt zagospodarowania zamku w Radzyniu Chełmińskim.
Źródło: Facebook | MDM Mieszkanie Dom Miasto

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *