Zamek Krzyżtopór – planowana rekonstrukcja założenia ogrodowego

Czy tak wkrótce będą wyglądać barokowe ogrody zamku Krzyżtopór? Jest na to szansa bowiem będąca w posiadaniu zamku Gmina Iwaniska chce je zrekonstruować: ”Całość prac może kosztować nawet 20 milionów złotych. Gmina przez opóźnienia w przejęciu gruntów będzie mogła wnioskować o pieniądze dopiero w 2022 roku. W pozyskanie funduszy zaangażować się ma się także Urząd Marszałkowski. Władze gminy chciałyby otworzyć zrekonstruowany ogród w 2025 roku.”

Więcej w materiale filmowym: Krzyżtopór zabłyśnie jak przed wiekami? W planach rewitalizacja barokowych ogrodów (tvp.pl)

Jak mogłyby wyglądać zrekonstruowane barokowe ogrody zamku Krzyżtopór ukazał Tomasz Kuls w swojej książce ”Krzyżtopór”. Rekonstrukcja jest możliwa dzięki zachowanemu planowi zamku z okresu ”potopu szwedzkiego” autorstwa Erika Dahlbegha. Ruiny pawilonu ogrodowego uwiecznił natomiast na rycinie w 1831 Kajetan Kielisiński. Badania archeologiczne prowadzone w latach 2010-2011 przez zespół Andrzeja Gołębnika odkryły relikty murów ograniczających partery kwiatowe potwierdzające plan Dahlberga. W pobliżu bastionu znaleziono również kamieniarkę czwórlistnego basenu oraz fundamenty pawilonu.

Kuls T., Krzyżtopór. Warszawa 2014.
Kuls T., Krzyżtopór. Warszawa 2014.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *