Kościół Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP w Zamościu – rekonstrukcja wnętrz

Pokazywaliśmy już jak wygląda zrekonstruowana bryła Kościoła Franciszkanów w Zamościu. Teraz przyszedł czas na wnętrza. Tuż przed świętami zostały zdemontowane rusztowania zakrywające dotąd prezbiterium świątyni.

Krótką prezentacją ukazującą przebieg prac przy nim podzieliła się parafia na swoim profilu FB: Parafia pw. Zwiastowania NMP pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu – posty | Facebook

W 1821 roku Rosjanie przebudowali kościół na magazyn wojskowy. Obniżono dach nad nawą główną a wnętrze kościoła przedzielono na dwie kondygnacje, dzieląc wysokie okna na dwa mniejsze. Przed rokiem 1895 zburzono sklepienia nawy głównej obniżając jej ściany o 4 m. Wnętrze przedzielono na trzy kondygnacje podpierając stropy drewnianymi słupami. W tak przebudowanej świątyni umieszczono koszary kozackie.

W czasach II RP w budynku znalazły siedzibę kino, teatr, Dom Ludowy, organizacje i instytucje społeczne. Po IIWŚ natomiast w nawach i w podziemiach ulokowano Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Liceum funkcjonowało tu do 2006 roku. W tym samym roku rozpoczęła się pierwsza część remontu wnętrz, który polegał na odsłonięciu naw bocznych oraz usunięciu balkonów kinowych. W 2018 rozpoczęto obecny remont. Wyburzono wtórne ściany oraz stropy, odsłonięto prezbiterium, odtworzono sklepienia, chór oraz zrekonstruowano detal architektoniczny.

”Autorem projektu remontu i rekonstrukcji kościoła franciszkanów jest architekt Sebastian Ćwierz. W zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła w przyszłości będą m.in. organizowane wydarzenia kulturalne o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncerty, wystawy, konkursy plastyczne, spotkania poetyckie oraz warsztaty.”

Foto ukazuje prezbiterium z czasów kiedy mieściło się w nim wejście do kina, w trakcie prac i obecnie (za: FB/Parafia pw. Zwiastowania NMP pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu).

Więcej zdjęć w galerii na profilu parafii: Parafia pw. Zwiastowania NMP pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu | Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *