Zabytek zagrożony. Stara lokomotywownia i narzędziownia kolejowa w Bielsku-Białej

Zazwyczaj staramy się pokazywać odnowione zabytki (ruin mamy aż nadto), ale wszystko musi się gdzieś zacząć. Dlatego też jeden z adminów RiO postanowił napisać do lokalnych mediów w Bielsku-Białej w sprawie niszczejącej hali wachlarzowej dawnej lokomotywowni. Lokomotywownia oraz cały zespół XIX w. narzędziowni istnieją jeszcze tylko dlatego, że z powodu nadgorliwości jeden z pracowników PKP poinformował o planach jej wyburzenia MKZ w Bielsku-Białej.

Budynki jeszcze stoją. Jak długo? Czy warto je chronić?

Zapraszamy do artykułu (który z pewnymi zmianami lokalny portal udostępnił) oraz oglądania zawartego w nim naszego fotoreportażu:

Zawalił się dach narzędziowni kolejowej. Kto uratuje dewastowany zabytek? ZDJĘCIA (biala.pl)

Zabytki techniki jakimi są lokomotywownie/parowozownie nie mają w Polsce łatwo, ale coraz częściej się je chroni. W Gnieźnie i Wolsztynie są one nawet atrakcjami turystycznymi. W pobliżu bielskiej narzędziowni planowane jest nowoczesne centrum przesiadkowe i nowa ulica wyprowadzająca ruch z rozjeżdżanego centrum Bielska-Białej. Sprawi to, że dojazd do niej zapewne okaże się łatwiejszy a jej lokalizacja bardziej atrakcyjna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *