Bonów (woj. lubuskie) – renowacja dworu

Kolejny przykład przesłany nam przez Państwa. Niewielki dwór w Bonowie powstał prawdopodobnie ok. 1710 roku dla rodziny von Glaubitz. Dwukrotnie przebudowywany. Pierwszy raz w stylu neogotyku angielskiego ok. roku 1860 i następnie na początku wieku XX. Od 1945 r. należał do PGR Bonów. Początkowo mieściły się w nim biura a następnie Stacja Hodowli Roślin. Po likwidacji PGR-u na początku lat 90. przeszedł w ręce prywatne i został doprowadzony wraz z otaczającym go parkiem do kompletnego upadku.

Stan w jakim prezentował się jeszcze niedawno przestraszyłby z pewnością większość inwestorów. Z budynku pozostały praktycznie tylko ściany, kawałek dachu i kilka stropów. Na szczęście dla dworu znaleźli się nowi właściciele z wizją, którzy potrafili dostrzec jego potencjał.

Elwira Woźniakowska i Krzysztof Radkiewicz mieszkali dotąd w dużym nowoczesnym budynku, ale zawsze marzyli o posiadaniu czegoś starego, ”z duszą”. Jak mówią dwór w Bonowie był ”miłością od pierwszego spojrzenia”. Starając się przywrócić go do stanu dawnej świetności odwoływano się do zachowanych dokumentów z XIX wieku.

Podziw budzi wysiłek jaki włożono we wnętrza. Zostały one zaprojektowane tak by odpowiadały duchowi minionej epoki przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów współczesnych standardów mieszkaniowych. Pokoje umeblowane są antykami: ”Podobają nam się współczesne meble, ale one nie mają charakteru, nie mają ducha. Natomiast meble, które zostały wykonane sto, dwieście czy trzysta lat temu mają duszę, mają kształty, mają swoją historię.”

Polecamy zapoznać się z materiałem filmowym ukazującym dwór, który w 2014 roku wygrał w konkursie na ”Najpiękniejszą posesję” organizowanym w ramach projektu ”Europejska Koalicja Partycypacji Obywatelskiej, czyli polsko-szwajcarski transfer wiedzy i doświadczeń na rzecz społeczności lokalnych”: Piękne wnętrza 300-letniego dworku. Urządzone eklektycznie i z klasą – Deccoria.pl

Dwór w Bonowie przed i po renowacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *