Odbudowa Zamku Księcia Henryka na wzgórzu Grodna (woj. dolnośląskie)

”Ogromny upór i jeszcze większa pasja – tak opisać można Marcina Chaleckiego dzierżawcę Zamku Henryka na górze Grodna. Z ruiny powoli przemienia to miejsce w perełkę.”

Zameczek myśliwski na wzgórzu Grodna, najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich skąd rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy, wzniósł w roku 1806 książę Henryk von Reuss. Budynek nawiązujący architekturą do średniowiecznych zamków upiększał krajobraz, ale i podnosił prestiż właściciela. Obiekt szybko stał się popularnym celem wędrówek arystokratów a później też i zwykłych turystów. Niestety po wojnie opuszczony popadł w ruinę.

W 2015 roku zamek znalazł nowego dzierżawcę. Rok później odbudowana została klatka schodowa, co ponownie umożliwiło obserwowanie Karkonoszy z wierzchołka wieży. Wykorzystując zaprawę historyczną zabezpieczono i uzupełniono mury. W planach jest teraz odtworzenie stolarki drzwiowej i okiennej, odbudowa dachu i stropów. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów przeznaczane są na dalsze prace remontowe.

Źródło: Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *