Mimo to wciąż istnieją pewne dyskusyjne szczegóły (zewnętrzne schody), projekt prezentuje się lepiej niż kontrowersyjna wizja autorstwa architekta Uładzimira Baczkowa. Zmiany w projekcie skomentował Mikola Volkau, historyk, który od lat zaangażowany jest w ratowanie zamku: „Opublikowano renderingi II etapu przebudowy Starego Zamku w Grodnie autorstwa zespołu A. Szybareckiego.
Pozytywy:
projekt lepiej odpowiada realiom historycznym w odróżnieniu do propozycji U. Baczkowa, który zaprojektował zamek fantazyjny (co dobrze widać na przykładzie I etapu przebudowy zamku – brama i wieże);
brak attyki, którą zaprojektował J. Wojciechowski w latach 30. XXw., bez znajomości ryciny T. Makowskiego;
wykusz w pobliżu komnat królewskich nie został zawieszony na ścianie, ale osadzony na fundamencie, co ma pokrycie w najnowszych odkryciach archeologicznych;
bardziej logiczne zwieńczenie wieży wraz z klatką schodową w północno-zachodnim narożniku pałacu;
budowa nowocześniejszego w wyglądzie budynku na miejscu parterowej oficyny (niewiele wiadomo o tym skrzydle, jego pozostałości nie zachowały się, dlatego moim zdaniem należy je oddzielić od oryginalnego pałacu).
Negatywy:
klatka schodowa w osi głównego budynku nie odpowiada opisom z inwentarza ani wynikom badań archeologicznych, podobnie jak w projekcie Uładzimira Baczkowa widać chęć uczynienia zamku piękniejszym niż był pierwotnie
taka fantazja będzie oczywiście miała swoich zwolenników, ale moim zdaniem jest to zbrodnia przeciwko historii;- realizacja nie mającego potwierdzenia w źródłach tarasu przed pałacem zaprojektowanego przez J. Wojciechowskiego.
Stary Zamek w Grodnie, dawna siedziba królów Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, od 1678 r. – sejmu i senatu I Rzeczypospolitej. Budynek wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany – ostatni raz z usunięciem detalu elewacji na koszary armii rosyjskiej. O potrzebie restauracji zamku mówiło się przez cały okres 20-lecia międzywojennego (projekt konserwatora arch. prof. Jarosława Wojciechowskiego). Plany przerwała wojna. Kilka lat temu strona białoruska zaprezentowała projekt restauracji/przebudowy zamku autorstwa Uładzimira Baczkowa, popieranego przez władze lokalne architekta. Projekt został nazwany przez historyków sztuki nie mającą podstaw fantazją architektoniczną, która zakładała nawet usunięcie oryginalnych części zamku (wspominaliśmy o nim m.in. wątku o „zabytkach, które nigdy tak nie wyglądały”). Po krytyce ze strony historyków z Białorusi i Polski udało się wprowadzić jedynie małe korekty w trakcie I etapu inwestycji. W ramach przygotowań do II etapu przeprowadzono badania archeologiczne skrzydła pałacowego. Na podstawie odkryć oraz uwag naukowców (M. Volkau, P. Tatarnikow, N. Kiziukewicz) zmieniono pierwotną koncepcję Baczkowa. Projekt II fazy restauracji Starego Zamku otrzymał dyplom I stopnia na XV Ogólnopolskim Festiwalu Architektury oraz został przedstawiony w nominacji „Odnowa zabytków architektury i innych obiektów”. Za jego wykonanie odpowiadał zespół instytutu „HrodnaGramadzianproject” w składzie Dasko, Babich, Kot, Grishchanka pod kierunkiem naukowym Szybareckiego.
Na Ukrainę i Kijów wciąż skierowane są oczy całego świata. Złota Brama to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta, nam Polakom kojarzący się przede wszystkim z legendą o Szczerbcu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzisiejsza Brama to obiekt w dużej mierze współczesny. Historyczną Złotą Bramę wybudował Jarosław I Mądry w latach 1017-1024. Jej nazwa odwołuje…
Dawna fabryka sukna Karola Hessa z II poł. XIX., a po wojnie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Ludwika Gawlika – „WEGA”. Tak jak większość fabryk włókienniczych upadła w latach 90. Budynek nie stał długo pusty: „Współcześnie hala została zaadaptowana na cele handlowo-usługowe. Więcej niż mieszczących się w niej podmiotów jest jednak reklam na elewacji, która wygląda…
”Dach i strop były do wymiany, w progu wisiało ostrzeżenie przed wejściem, wnętrze „straszyło”, ale Agnieszka Nowicka i jej mąż i tak zdecydowali się na zakup starego poniemieckiego gospodarstwa. Chcieli mieć dom, który z jednej strony byłby domem gościnnym, a z drugiej – miejscem do życia dla nich. – Gospodarstwo kupiliśmy w 2014 r. Kosztowało…
Dom Wiedemanna jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najładniejszych zabytków Pruszcza Gdańskiego. Budynek powstał ok. 1800 roku. ,,Na jego wyjątkowość składają się, oprócz muru pruskiego, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter. W domu mieszkał m.in. wraz z rodziną jeden z ojców Pruszcza Gdańskiego,…
„Gotycko-renesansowy zamek w Ćmielowie z XVI wieku dzięki nowym właścicielom zmienia swoje oblicze. Część zabytku po zabezpieczeniu pozostanie ruiną, druga część zamku będzie odrestaurowana. Po zakończeniu prac rezydencja ma zachwycać jak przed wiekami.” Czy jednak będzie to udana odbudowa? Zobaczymy za jakiś czas… „Powstanie tu muzeum historii zamku oraz muzeum muzyczne, prezentujące zbiory gitar i…
”Sześć lat temu samorząd gminy Ulanów odkupił zespół dworsko-parkowy w Bielinach od ostatnich właścicieli. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Otoczenie też pozostawiało wiele do życzenia. Władze gminy zdecydowały się więc na kompleksowy remont.” ”Jak za dawnych lat, a kto wie może i lepiej, prezentuje się teraz XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów. Jedna z piękniejszych…