Mimo to wciąż istnieją pewne dyskusyjne szczegóły (zewnętrzne schody), projekt prezentuje się lepiej niż kontrowersyjna wizja autorstwa architekta Uładzimira Baczkowa. Zmiany w projekcie skomentował Mikola Volkau, historyk, który od lat zaangażowany jest w ratowanie zamku: „Opublikowano renderingi II etapu przebudowy Starego Zamku w Grodnie autorstwa zespołu A. Szybareckiego.
Pozytywy:
projekt lepiej odpowiada realiom historycznym w odróżnieniu do propozycji U. Baczkowa, który zaprojektował zamek fantazyjny (co dobrze widać na przykładzie I etapu przebudowy zamku – brama i wieże);
brak attyki, którą zaprojektował J. Wojciechowski w latach 30. XXw., bez znajomości ryciny T. Makowskiego;
wykusz w pobliżu komnat królewskich nie został zawieszony na ścianie, ale osadzony na fundamencie, co ma pokrycie w najnowszych odkryciach archeologicznych;
bardziej logiczne zwieńczenie wieży wraz z klatką schodową w północno-zachodnim narożniku pałacu;
budowa nowocześniejszego w wyglądzie budynku na miejscu parterowej oficyny (niewiele wiadomo o tym skrzydle, jego pozostałości nie zachowały się, dlatego moim zdaniem należy je oddzielić od oryginalnego pałacu).
Negatywy:
klatka schodowa w osi głównego budynku nie odpowiada opisom z inwentarza ani wynikom badań archeologicznych, podobnie jak w projekcie Uładzimira Baczkowa widać chęć uczynienia zamku piękniejszym niż był pierwotnie
taka fantazja będzie oczywiście miała swoich zwolenników, ale moim zdaniem jest to zbrodnia przeciwko historii;- realizacja nie mającego potwierdzenia w źródłach tarasu przed pałacem zaprojektowanego przez J. Wojciechowskiego.
Stary Zamek w Grodnie, dawna siedziba królów Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, od 1678 r. – sejmu i senatu I Rzeczypospolitej. Budynek wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany – ostatni raz z usunięciem detalu elewacji na koszary armii rosyjskiej. O potrzebie restauracji zamku mówiło się przez cały okres 20-lecia międzywojennego (projekt konserwatora arch. prof. Jarosława Wojciechowskiego). Plany przerwała wojna. Kilka lat temu strona białoruska zaprezentowała projekt restauracji/przebudowy zamku autorstwa Uładzimira Baczkowa, popieranego przez władze lokalne architekta. Projekt został nazwany przez historyków sztuki nie mającą podstaw fantazją architektoniczną, która zakładała nawet usunięcie oryginalnych części zamku (wspominaliśmy o nim m.in. wątku o „zabytkach, które nigdy tak nie wyglądały”). Po krytyce ze strony historyków z Białorusi i Polski udało się wprowadzić jedynie małe korekty w trakcie I etapu inwestycji. W ramach przygotowań do II etapu przeprowadzono badania archeologiczne skrzydła pałacowego. Na podstawie odkryć oraz uwag naukowców (M. Volkau, P. Tatarnikow, N. Kiziukewicz) zmieniono pierwotną koncepcję Baczkowa. Projekt II fazy restauracji Starego Zamku otrzymał dyplom I stopnia na XV Ogólnopolskim Festiwalu Architektury oraz został przedstawiony w nominacji „Odnowa zabytków architektury i innych obiektów”. Za jego wykonanie odpowiadał zespół instytutu „HrodnaGramadzianproject” w składzie Dasko, Babich, Kot, Grishchanka pod kierunkiem naukowym Szybareckiego.
Jak Państwo zapewne już wiedzą 12 października 2023 roku poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Poniżej prezentujemy wizualizacje zwycięskiego projektu oraz propozycji, które zajęły II i III miejsce. Międzynarodowy konkurs został ogłoszony 27 marca 2023. Do I etapu zakwalifikowało się 11 pracowni,…
Zamek w Będzinie na pierwszy rzut oka może wydawać się zabytkiem w 100% średniowiecznym. Jego historia jest zdecydowanie jednak bardziej skomplikowana zaś obecny wygląd to wynik w głównej mierze romantycznej przebudowy w XIX w. i powojennej odbudowy. Pierwszym murowanym obiektem na terenie zamku był stołp wzniesiony w II poł. XIII w. W XIV w. Kazimierz…
Oranżerię wybudowano przy pałacu ks. Henryka Lubomirskiego na początku XIX w. wg projektu Piotra Aignera. Za dekorację sztukatorską odpowiadał Fryderyk Bauman. Budynek był nieużytkowany od lat 80. XX w. Od tego czasu popadał w ruinę. Teraz to się zmienia. W ramach I części prac oranżerię kompleksowo wyremontowano na zewnątrz i wewnątrz, odtworzono pierwotną kolorystykę, zrekonstruowano…
Dzięki trwającej rewaloryzacji Twierdza Wisłoujście pięknieje! (…ale na rekonstrukcję hełmu jeszcze poczekamy). „Rewaloryzacja zajmującego blisko 17 ha kompleksu obejmuje dwa budynki położone na Szańcu Wschodnim oraz wnętrze Fortu Carre – wieży, wieńca, kamieniczek, muru oporowego oraz trzech bastionów. Od ubiegłego roku prowadzone są prace konserwatorskie oraz prace budowlane. Od przyszłego roku aż do lata 2024…
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) stał opuszczony od 1945 roku. W roku 2021 zrujnowana świątynia została wyremontowana i dostosowana dla potrzeb Centrum Historyczno-Kulturalnego „Schonaichianum”. Niestety wiązało się to ze znaczną przebudową salowego wnętrza świątyni i podzieleniu go na piętra. Wiele osób uważa, że zniszczyło to charakter zabytku. Do zarzutów odniósł się niedawno Lubuski…
Kamienica Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego ”Rosja” należała do najpiękniejszych i najbardziej znanych budynków przedwojennej Warszawy. Patrząc na współczesny obiekt trudno uwierzyć, że skrywa on pozbawione detalu parter i dwa piętra dawnej kamienicy oraz oryginalną klatkę schodową! Budynek wzniesiono wg projektu Władysława Marconiego w latach 1898-1899. Stylem nawiązywał do najswspanialszych dzieł architektonicznych największych stolic Europy. Jak na…