|

Gliwice – adaptacja na cele mieszkalne kamienic przy ul. Kościuszki 44 i 46 – forma jeszcze akceptowalna czy już nie?

Temat otrzymaliśmy na naszą skrzynkę mailową:

„Dzień dobry. Poniżej przesyłam jedną z inwestycji deweloperskich w Gliwicach. Jak widać na załączonych obrazkach wyszedł z tego niezły potworek, tak bardzo charakterystyczny dla tego typu remontów w Polsce. Z przodu starano się zachować historyczny rys budynku, ale z tylu to już pełna fantazja inwestora. Będzie super jeżeli udostępnicie post na swojej stronie żeby ludzie mogli to zobaczyć i podyskutować.”

„Okazałe budynki z początku lat 20. minionego stulecia zostały zaprojektowane przez Johanna Hansa Augusta Friedricha von Poellnitza na zlecenie przemysłowca hrabiego Mikołaja von Ballestrema. Wpisywały się w architektoniczną wizję Gliwic przedwojennego miejskiego radcy budowlanego Karla Schabika, przez długie lata były jednym z rozpoznawalnych punktów na mapie miasta. Później, po zakończeniu II wojny światowej, ich stan zaczął ulegać stopniowemu pogorszeniu.

Jeszcze kilkanaście lat temu przy ul. Kościuszki 44-46 mieściły się Oddział Dermatologii i część oddziału wewnętrznego gliwickiego szpitala. Po likwidacji jednostek w tym miejscu w 2004 roku, miasto planowało utworzenie tu mieszkań komunalnych, nie doszło to jednak do skutku. Obiekt stał niezagospodarowany przez kolejne lata, w międzyczasie coraz bardziej niszczejąc. Ostatecznie zdecydowano się na zbycie nieruchomości. Na szczęście nabywca – firma Mal Drew z Gliwic – nie planował ich rozbiórki.”

„W lipcu 2022 r. media społecznościowe obiegły zdjęcia jednej z dwóch przebudowywanych kamienic przy ulicy Kościuszki, której dużą część wyburzono. Pozostały w zasadzie same elewacje frontowe. Inwestor uspokaja, że (prawie) wszystko idzie zgodnie z planem.– Wszystkie elementy zewnętrzne, które uległy zniszczeniu zostaną przywrócone do stanu pierwotnego. Nie było innej możliwości. Proszę pamiętać, że budynek musi spełniać wszystkie nowe przepisy wynikające z aktualnego prawa budowlanego. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a wykonawca prowadzi pracę zgodnie z umową. Kamienice przy ulicy Kościuszki odzyskają dawny blask. Nikt niczego nie niszczy, a wręcz odwrotnie – podkreśla Rafał Franz, przedstawiciel firmy WALL INVEST.”

„Zgodnie z przygotowaną przez PANOVA STUDIO koncepcją, postanowiono odtworzyć elewację, łącząc nowoczesny funkcjonalizm z zachowaniem historycznego charakteru budynku. „PANOVA Studio. Za inwestycję odpowiadają firmy MAL-DREW, WALL INVEST oraz P.A.NOVA.

Za: Z kamienicy przy ul. Kościuszki zostało niewiele. Inwestor uspokaja: Prace zgodnie z harmonogramem – 24GLIWICE – Portal Gliwice | codziennie nowe informacje | Strona inwestycji: O kościuszki (kamienicekosciuszki.pl)

Kamienice przy ul. Kościuszki 44 i 46 w Gliwicach w trakcie remontu i po remoncie/adaptacji na cele mieszkalne.
Foto: R.Neumann / FB Dzisiaj w Gliwicach.
Elewacje kamienic przy ul. Kościuszki od strony podwórza.
Foto: R.Neumann / FB Dzisiaj w Gliwicach.
Kamienica przy ul. Kościuszki 46 w trakcie remontu w roku 2022.
Foto: Piotr Brzezina/fotopolska.eu (G), 24GLIWICE/ŻMS (D).
Kamienica przy ul. Kościuszki 44 w trakcie remontu w 2022.
Foto: Piotr Brzezina/fotopolska.eu (G), 24GLIWICE/ŻMS (D).
Kamienice przy ul. Kościuszki 44 i 46 w Gliwicach obecnie.
Foto: FB Twoje Gliwice.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *