|

Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie) – jeszcze niedawno wypalona ruina z przeciekającym dachem. Dziś dworzec roku 2020!

Stary dworzec w Goczałkowicach-Zdroju (woj. śląskie) wygrał tegoroczną edycję konkursu Fundacji Grupy PKP i Fundacji ProKolej – Dworzec Roku. Piękny obiekt wyremontowany przez gminę okazał się najlepszy w kraju. Do konkursu stanęło 100 budynków z całej Polski.

Dworzec powstał w latach 70-tych XIX w. na trasie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 2002 całe wnętrze obiektu wraz z klatką schodową strawił pożar. Po tym tragicznym wydarzeniu okna oraz drzwi budynku zostały zamurowane. Niszczony przez grafficiarzy i wlewającą się do środka wodę dworzec przez wiele lat stał pusty. W artykule „Jak kupowałam od PKP dworzec kolejowy” Małgorzaty Goślińskiej z 2013 roku odnajdujemy dokładny opis stanu dworca: „Wejdziemy dziurą, inaczej się nie da – mówi na powitanie pracownik PKP. Na stacji zachwyt miesza się z żalem. Budynek dworca jest zdewastowany. Nieczynny od ponad 10 lat, kiedy w poczekalni wybuchł pożar. – Były trzy pożary, jeden za drugim – mówi kolejarz. Prawdopodobnie od niedopałka, bo poczekalnia służyła głównie bezdomnym. Dworzec opuściły wtedy kasjerki, lokatorzy mieszkań na piętrze i bramy zamurowano.

Przeciskamy się z boku do klatki schodowej i na tym koniec zwiedzania. Kręte drewniane schody urywają się po kilku stopniach. Przez dziurę w tylnej bramie wchodzę jeszcze do pomieszczenia, które kiedyś było poczekalnią i holem z kasami. Na podłodze walają się fotele i krzesła. Ciemność rozprasza słońce przebijające się przez dziury w dachu. Z kątów podrywają się ptaki. Budynek opanowuje przyroda, na dachu wyrastają drzewa. […] Tylko mury są zdrowe, z ceramicznej cegły, nie skruszały. Wystarczy wyczyścić z białej farby, którą kiedyś ktoś je wysmarował”.

Dopiero w 2013 roku po długich dziewięcioletnich staraniach gminie udało się przejąć budynek od PKP. Już w rok później rozpoczęto remont, który trwał trzy lata i kosztował 3 mln zł (1 mln zł pochodził ze środków unijnych, reszta z podatków kopalni). „Otwarcie obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r. W odnowionych, pięknych pomieszczeniach Starego Dworca zlokalizowano poczekalnię dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnię bagaży, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, mini bibliotekę, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników flory i fauny na zewnątrz, od strony peronów kolejowych zainstalowano lunety obserwacyjne. Na I piętrze podmiot zewnętrzny prowadzi Centrum Sztuki Zdrowia m.in. ze studiem jogi, można też wynająć apartament.”

Więcej: pless.pl: Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju Dworcem Roku 2020! – Goczałkowice

Przed i po.
Foto: Zbyszek Żułowski (L), Andrzej Pawłowicz (P).
Przed i po.
Foto: Bronisław Miech (G), pless.pl (D).
Przed i po.
Foto: Oskar Karnówka (G), A. i J. Bieniek (D).
Przed i po.
Foto: Andrzej G. (G), pless.pl (D).
Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju – widok ogólny.
Foto: Fly&Watch (G), Podróże bez ości (D).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *