Lublin – remont hangaru lotniczego Krajowej Fabryki Samolotów E. Plage, T. Laśkiewicz
„Hangar lotniczy zlokalizowany przy ul. Wrońskiej 2 w Lublinie wybudowano w 1923 roku wg projektu inż. St. Cywińskiego-Cepelińskiego. Projekt ten został opracowany w związku z rozbudową fabryki samolotów ,,Plage/Laśkiewicz” należącej do Teofila Laśkiewicza i Kazimierza Arkuszewskiego.” „W lubelskiej fabryce samolotów został zbudowany pierwszy polski samolot, który wzleciał w niebo 19 czerwca 1921 r.”
„Nowy właściciel obiektu (Jacek Woźniak) przystąpił w 2017 roku do planowania prac odtworzeniowo-adaptacyjnych. Zlecił realizację tego zadania lubelskiemu architektowi mgr inż. arch. Januszowi Szymankowi, który opracował dokumentację projektową pod nazwą: ,,Projekt architektoniczno-budowany przywrócenia historycznego charakteru budynkowi hangaru lotniczego dawnych zakładów mechanicznych Plage i Laśkiewicza w Lublinie, ul. Wrońska 2”. Projekt zakładał między innymi: oczyszczenie obiektu z wtórnych przybudówek, demontaż okładziny z blachy trapezowej oraz przywrócenie w elewacji północno-zachodniej wysokich, zamkniętych półkoliście otworów okiennych o wielokwaterowych podziałach.
W pierwszej kolejności przystąpiono do zdjęcia wtórnej blachy trapezowej, którą obite były wszystkie elewacje budynku (PATRZ – zdjęcie w komentarzu). Po zdjęciu blachy z elewacji północno – zachodniej okazało się, że półkoliście zakończone okna zdobione były dodatkowo opaskami i zwornikami, z których każdy został zniszczony podczas prac montażowych związanych z obiciem obiektu blachą. Właściciel budynku zabytkowego bez wahania postanowił wdrożyć plan odtworzenia elementów zdobniczych w tej elewacji.”
Za: FB Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W odnowionym hangarze powstała wystawa prezentująca historię tego miejsca. Zobaczyć można stare zdjęcia oraz film poświęcony fabryce i ludziom, którzy tworzyli jej historię. Od niedawna prezentowane są tutaj także makiety w skali 1:3 produkowanych w Lublinie samolotów. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi zdjęciami fabryki i jej wnętrz na profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.