|

Remont wieży bramnej zamku w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie)

4 września Warmińsko-Mazursko Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru wyremontowanej wieży bramnej Zamku Biskupiego w Braniewie. Wieża będąca jedyną pozostałością po zamku przez wiele lat popadała w ruinę. Wnętrze było zawilgocone i częściowo zagruzowane. Dopiero niedawno dzięki działaniom władz miejskich udało się pozyskać fundusze na remont w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020. W trakcie tego remontu m.in. odnowiono kaplicę św. Andrzeja gdzie zrekonstruowano tablicę herbową biskupa Szymona Rudnickiego (oryginalna została skradziona), przywrócono okna witrażowe i odnowiono zrekonstruowane w 1960 r. sklepienie gwiaździste. Wyżej, gdzie powstał taras widokowy, został zrekonstruowany neogotycki krenelaż.

Wieża będzie pełniła funkcję punktu informacji turystycznej. Wartość remontu wieży bramnej wyniosła 2 683 965 zł.

Więcej informacji na bardzo ciekawym i pełnym interesujących informacji profilu FB Zamek w Braniewie: Zamek w Braniewie | Facebook

Remont wieży bramnej zamku w Braniewie.
Foto: Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Remont wieży bramnej zamku w Braniewie.
Foto: FB/Zamek w Braniewie
Kaplica św. Andrzeja we wnętrzu wieży. Widoczne zrekonstruowane w 1960 r. sklepienie gwiaździste.
Tablica herbowa biskupa Szymona Rudnickiego.
Po lewej skradziony oryginał, po prawej rekonstrukcja.
Przywrócone okna witrażowe.
Zamek na rysunku autorstwa Ferdinanda von Quasta w połowie XIX w. oraz na fotomontażu autorstwa NBRART pokazujący położenie i rozmiar zamku biskupiego w stosunku do aktualnej zabudowy.
Przekrój poprzeczny zamku właściwego przez skrzydło wschodnie i wieżę bramną z widokiem na budynek główny (rys. A. Lutterberg Zur Baugeschichte der Altstadt Braunsberg).
Poniżej rekonstrukcja widoku na dziedziniec zamku biskupiego autorstwa NBRART. Do dziś pozostała tylko wieża bramna. Po lewej stronie budynek główny, a na prawo od wieży budynek gospodarczy.
Kościół św. Katarzyny po wojnie i współcześnie (na górnym zdjęciu po lewej widać wieżę zamkową).
Braniewo w czasie wojny zostało zniszczone w 85%. Tylko nieliczne budynki zostały odbudowane a większość starego miasta zajmują bloki…

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *