Węgliniec (woj. dolnośląskie) – stary dworzec kolejowy po zakończonym remoncie i odtworzeniu detalu

”Wybudowany w 1846 roku Stary Dworzec swoim wyglądem przypomina zamek obronny z dwoma symetrycznym wieżami o wysokości 18,6 metra każda. Renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono szereg detali architektonicznych, w tym m.in. boniowania czy gzymsy. Uwagę zwraca również zegar, a także niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi. Inwestycja, realizowana w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych oraz środków własnych, trwała nieco ponad półtora roku.”

Ostatnimi laty PKP udało się wyremontować wiele dworców (część z tych remontów zakładało rekonstrukcję detalu). Niestety nie wszystkie miały tyle szczęścia, by wymienić tylko podobny do Węglińca dworzec w Jaworzynie, dworzec w Rzeszowie, którego rekonstrukcję zablokował konserwator zabytków czy zniszczony dworzec w Lesznie.

Więcej o inwestycji: Dworzec kolejowy w Węglińcu gotowy. Skomplikowana modernizacja dobiegła końca – Gospodarka – polskieradio24.pl | Facebook/Dworce kolejowe

Satry Dworzec w Węglińcu przed i po renowacji.
Foto: skrzy.pa/fotopolska.eu (G), FB/Dworce kolejowe (D)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *