|

Lubomierz (woj. dolnośląskie) – szansa na odbudowę dziewięciu kamienic

Urokliwe kamieniczki zostały wyburzone na przełomie lat 80/90. ubiegłego wieku. Dziś pojawia się szansa na ich odbudowę.

Lubomierz to małe miasteczko na Dolnym Śląsku. Szczęśliwie przetrwało wojnę. Urokliwa zabudowa przyciągała tutaj filmowców – w Lubomierzu nakręcono aż 8 filmów. Ciąg kamieniczek z podcieniami przy Pl. Wolności stanowił tło m.in. dla kultowej komedii „Sami swoi”, która uczyniła miasteczko słynnym na całą Polskę. Podupadłe kamieniczki wyburzono niestety w latach 1989-1991. Teren sprzedano a po jakimś czasie odkupiono za wyższą cenę z zamiarem odbudowy. Ta jednak nigdy nie nastąpiła. W miejscu po budynkach aż do dzisiaj znajduje się trawnik…

Czy ten stan ma szansę się zmienić? „W środę, 19 stycznia 2022 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz odbyło się spotkanie władz gminy z inwestorem i projektantem. To podczas tego spotkania zaprezentowana została koncepcja nowej zabudowy w centrum miasta.”

Według koncepcji odbudowane mają być fasady zniszczonych kamieniczek. Za nimi mieścić się będzie nowoczesny hotel z basenem i spa. Prace mają rozpocząć się w 2023r. Inwestorem jest hrabia Friedrich Graf v. Luxburg Carolath (Luxburg Carolath Sp. z o.o.) a za projekt odpowiada Artur Sumisławski.

Czy w miejscu po kamieniczkach powstaną udane rekonstrukcje a inwestycja zostanie zrealizowana z pożytkiem dla miasta? Czas pokaże…

Artykuł: Poznaliśmy koncepcję nowej zabudowy w Lubomierzu | Lwówecki.info (lwowecki.info)

Materiał filmowy: W Lubomierzu mają odbudować szereg kamienic. Powstanie tam kompleks hotelowy (tvp.pl)

Info za: MDM Mieszkanie Dom Miasto | Facebook

Lubomierz.
Kadr z filmu „Sami swoi” (1967). Poniżej wstępna koncepcja nowej zabudowy.
Kamieniczki przy Pl. Wolności w Lubomierzu w 1968. Poniżej to samo miejsce obecnie.
To właśnie tutaj ma powstać hotel.
Hotel w Lubomierzu. Koncepcja zabudowy.
Za: Luxburg Carolath Sp. z o.o.
Budynek ratusza w Lubomierzu ok. 1930 i w 2005.
W tle widoczne wyburzone kamieniczki.
Plac Wolności w Lubomierzu w 1951. Pierwsze sześć kamieniczek po prawej zostało wyburzone w latach 1989-91.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *