Jarosław – zakończono kolejny etap remontu klatki schodowej w kamienicy przy ul. Słowackiego 1

W Jarosławiu zakończył się kolejny etap prac przy remoncie klatki schodowej kamienicy przy ul. Słowackiego 1. ”Po II wojnie światowej kamienica przy ul. Słowackiego w Jarosławiu została znacjonalizowana i to było przysłowiowym gwoździem do trumny dla znajdujących się w jej wnętrzach polichromii. Odnawianie ich zajęło aż 7 lat. Proces był nie tylko długi, ale również żmudny, a Maria Sęk-Pudłowska, stojąca za tą niezwykłą metamorfozą, rozczytywanie wzoru malowideł porównuje do puzzli.” (cytat za: urzadzamy.pl)

Ostatni jak dotąd etap prac koncentrował się nad przywróceniem polichromii w suficie w sieni przejazdowej. Działania wymagały dużych umiejętności i precyzji o czym świadczą zdjęcia prezentowane dzisiaj przez FB Podkarpacki WKZ: Prezentuj… – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu (facebook.com)

”Pracom konserwatorskim poddany został jeden z sufitów w sieni przejazdowej w kamiennicy przy ul. Słowackiego 1 w Jarosławiu. Dokonano odsłonięcia dekoracji malarskiej spod wtórnych przemalowań, wzmocniono oryginalne tynki oraz znajdującą się na nich malaturę, uzupełniono ubytki zapraw wraz z założeniem pobiały po czym przystąpiono do rekonstrukcji brakujących partii kompozycji. Niestety okazało się, że malowidła na sufitach sieni są w znacznie gorszym stanie niż opisywane w poprzednich latach dekoracje na klatce schodowej, ale pomimo to kompozycję udało się rozczytać bez większych problemów. Więcej kłopotów sprawiło całkowite zniszczenie ornamentyki wypełniającej skrajne, prostokątne pola łączące się z centralnym okręgiem, w związku z czym zaistniała konieczność zaaranżowania ich bez wprowadzania wymyślonej na nowo ornamentyki. Pomimo pewnych uzasadnionych kompromisów cała dekoracja sprawia bardzo dobre wrażenie estetyczne, a prowadzone od 2017 r. prace konserwatorskie w niniejszej kamienicy są przykładem udanej współpracy inwestora, służb konserwatorskich i konserwatora-wykonawcy.” (Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu – cytat za: Pracom… – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu | Facebook)

Więcej w artykule: Secesyjna kamienica w Jarosławiu. Metamorfoza klatki schodowej trwała 7 lat – Urzadzamy.pl oraz na profilu konserwatorów arsem.konserwacja: (Eng. below) W tym roku skończyliśmy konserwację drugiego sufitu w sieni w Kamienicy na ul. Słowackiego w Jarosławiu. Sufity były bardzo… | Instagram

Dekoracja malarska w sieni kamienicy przy ul. Słowackiego 1 w Jarosławiu ”przed” i ”po”.
Foto: P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl i M. Sęk-Pudłowska arsem.konserwacja.
Detal dekoracji malarskiej sufitu sieni kamienicy po przeprowadzonych pracach konserwatorskich.
Foto: P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl.
Klatka schodowa kamienicy przy ul. Słowackiego 1 w Jarosławiu po pracach przeprowadzonych w 2020 (etap V).
Foto: P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl i M. Sęk-Pudłowska arsem.konserwacja.
Detal klatki schodowej po przeprowadzonych pracach konserwatorskich.
Foto: P. Gęsiorski WUOZ Przemyśl.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *