Rytro (woj. małopolskie) – Willa Poprad jako przykład współczesnej architektury tradycyjnej

Na profilu RiO często piszemy o współczesnej architekturze tradycyjnej próbującej wpisać się w kontekst historyczny i kulturowy danego regionu. Tym razem kilka słów na temat willi Poprad w znanej z ruin średniowiecznego zamku wsi Rytro.

Willa powstała w 2016 roku w miejscu budynku ”Zajazdu Ryterskiego”. Powojenny pawilon określony przez prasę mianem ”standardowego klocka” okresu PRLu został wyburzony. Inwestorzy małżeństwo sądeckich przedsiębiorców Barbara i Bogdan Buczkowie zdecydowali się zamiast niego nawiązać do architektury charakterystycznej dla pensjonatów jakie powstawały w Galicji oraz w samym Rytrze na początku XX w.

Zadanie zaprojektowania nowego obiektu nawiązującego do tradycji a jednocześnie nowoczesnego i funkcjonalnego powierzono małżeństwu młodych architektów Malwinie i Sławomirowi Podrazie z pracowni SP Projekt.

Jak oceniają Państwo bryłę i detal budynku? Czy willa udanie wpisała się w krajobraz leżącego w Beskidzie Sądeckim Rytra?

Więcej zdjęć willi w najnowszym poście grupy FB New Traditional Architecture: New Traditional Architecture : 🇵🇱 **FROM ROAD STOP TO DESTINATION:** Along road 87 passing by the Carpathian village of Rytro, there used to be an eatery | Facebook

Zajazd Ryterski oraz, powstała na jego miejscu, Willa Rytro.
Fotomontaż: Michael Diamant

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *