Rytro (woj. małopolskie) – planowana odbudowa zamkowej bramy

W 2018 r. zewnętrzne mury zamku w Rytrze zostały podwyższone o dwa metry. Na odbudowę bramy zabrakło pieniędzy. Władze gminy jednak się nie poddają i w tym roku będą aplikować o środki w wysokości 1,2 mln zł z programu Polski Ład Zabytki.

Plany mają mieć akceptację konserwatora zabytków a sama brama ma przypominać tę, jaką wybudowano na pobliskim zamku w Czchowie. Odbudowa bramy ma zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, do których dochodziło często pod wpływem alkoholu – zamek znajduje się bowiem w odludnym miejscu i nie jest strzeżony.

Trzeba przypomnieć, że prace murarskie w 2018 r. zostały przeprowadzone niestety w sposób mało profesjonalny. Miejmy nadzieję, że wnioski zostaną wyciągnięte i w przypadku odbudowy bramy będziemy mogli liczyć na pełny profesjonalizm i dobre historyczne rzemiosło.

Źródło: Częściowo zrekonstruowany zamek w Rytrze zyska bramę wjazdową. Popularne miejsce pieszych wędrówek przyciąga tysiące turystów | Gazeta Krakowska | Nie uwierzycie! Będą dalej rekonstruować zamek w Rytrze. To będzie perła Sądecczyzny | Rytro, atrakcje w Rytrze, zamek w Rytrze, baszta w Rytrze, zamek w Czchowie | Sądeczanin.info (sadeczanin.info)

Zamek w Rytrze obecnie.
Na pierwszym planie fundamenty bramy, która ma zostać odbudowana.
Foto: visitmalopolska.pl
Zamek w Rytrze około 1900 roku.
Zamek w Rytrze w roku 1966, 2013 i współcześnie.
Foto: Marian Kornecki, Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Kraków 1966r. (G), Zero Jeden/forum.zamki.pl (Ś), Archiwum UMWM (D).
Próba rekonstrukcji wyglądu zamku w XVI w.
Jan Gumowski, lata 30. XX wieku.

”W latach osiemdziesiątych zamkiem w Rytrze zainteresował się Wydział Ochrony Zabytków w Nowym Sączu. Podjęto wówczas próbę stworzenia projektu, który odtwarzałby budowlę mieszkalną, wieżę i mury obronne. Według autorów tego opracowania „z dość dużym przybliżeniem można najtrafniej odtworzyć właśnie ten obiekt”.”

Cytat za: Mariusz Rams
Zamek w Rytrze – historia, stan obecny i pewna koncepcja odtworzenia charakteru miejsca.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *