|

Gdańsk – zakończyła się odbudowa dawnej plebanii przy pokarmelickim kościele św. Józefa

Tym samym zatacza koło historia tego miejsca – ważnego duchowo, tragicznie doświadczonego i nowocześnie idącego ku przyszłości. W dniu święta patrona świątyni (19 marca) poświęcono nowy obiekt, który od teraz będzie funkcjonował pod nazwą Soul House Gdańsk. To najnowocześniejszy w Polsce hotel, świadczący usługi w sposób bezobsługowy.

Pierwotny budynek plebanii został wzniesiony w XIV w. z przeznaczeniem na szpital dla trędowatych. W czasach reformacji karmelici zamienili go na dom czynszowy, a wraz z kasatą zakonu w 1835 r. biskup chełmiński erygował tutaj parafię diecezjalną. Budynek stał się wówczas plebanią i uległ barokowym modyfikacjom. Został całkowicie zniszczony w 1945 roku.” (za: Nowy gdański Dom św. Józefa (gosc.pl))

„Inwestycja podjęta przez misjonarzy oblatów wpisuje się w restaurację zniszczonej gdańskiej starówki w czasach zawieruchy wojennej. W 1949 roku teren pokarmelicki przejęli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy podnieśli z ruin klasztor i kościół. Dążyli oni jednocześnie do odtworzenia budynku dawnej plebanii z najwyższą troską o architektoniczną i archeologiczną kontynuację zniszczonej zabudowy. Projekt budowlany został przygotowany przez gdańskich architektów pracowni „BASS”, dla którego podstawą było studium historyczne autorstwa dr. inż. arch. Piotra Samóla oraz badania archeologiczne przeprowadzone przez Monikę Kasprzak w 2018 i 2019 roku.” (za: Gdańsk: Oblaci odbudują historyczną plebanię – Oblaci.pl)

O kwestii odbudowy plebanii informowaliśmy również dwa lata temu: Polska – co się odbudowuje? Gdańsk, Paczków, Strzelin – Rekonstrukcje i Odbudowy.

Fragment ul. Elżbietańskiej przed i po odbudowie budynku plebanii.
Foto: blackwater1981/skyscrapercity.com (G), Jan Daniluk (D).
Elewacja odbudowanej plebanii od strony ul. Bielańskiej.
Foto: Lapczynski/skyscrapercity.com
Elewacja odbudowanej plebanii od strony kościoła św. Józefa.
Foto: Piotr Piotrowski/gdansk.gosc.pl
Na pierwszym planie kościół pw. św. Elżbiety.
W tle kościół św. Józefa i historyczna plebania przed II wojną światową.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *