Działoszyn (woj. dolnośląskie, Górne Łużyce) – wieloletni remont kuźni przyniósł dobry efekt

„Mimo tego trudu to my się cieszymy z tego, bo kuźnia wygląda jak wygląda, przychodzą wszyscy, są zadowoleni, że nie poszło to w ruinę a uzyskało piękny wygląd.”

„Budynek kuźni powstał w pierwszej połowie XIX w. na zrębach nieco starszej budowli. Budynek posiada prostą, dwukondygnacyjną bryłę, założoną na rzucie prostokąta. Obiekt wieńczy masywny, łamany dach (mansard) do którego od strony południowej dodano okap osłaniający wejście główne. Całość stanowi spójny kompozycyjnie i malowniczy efekt. Obiekt ma zachowaną oryginalną bryłę, czytelny układ komunikacyjny i elementy konstrukcyjne w postaci stropu belkowego oraz więźby dachowej. We wnętrzu zachowała się znaczna część wyposażenia kuźni. Budynek stanowi cenny przykład badawczy dotyczący XIX wiecznych warsztatów rzemieślniczych związanych z kulturą rolną i odzwierciedla określony etap rozwoju architektury oraz tradycji budowlanej regionu epoki późnego baroku.” (za: Elżbieta Lech-Gotthardt/stowarzyszenie „Dom Kołodzieja”)

„Krystyna Proch jest właścicielką domu przysłupowego mieszczącego się w Działoszynie pod numerem 167. Zachwycający obecnie budynek otrzymała w spadku od matki chrzestnej w 1995 roku. Rozpoczął się remont budynku, którego stan daleki był od dzisiejszego. Kosztowne prace renowacyjne nie byłyby możliwe bez pozyskanych z zewnątrz środków. W formalnościach pani Krystynie pomagała Elżbieta Lech-Gotthardt, znana miłośniczka domów przysłupowych i założycielka stowarzyszenia Dom Kołodzieja.”

– Cały czas staram się o dofinansowania. Kilka już udało się pozyskać, dzięki czemu udało się wyremontować Kuźnię do tego stanu, w którym jest obecnie – opowiada pani Krystyna. – Bardzo bym chciała, żeby Kuźnia była wynajmowana w całości dla miłośników tej historii. Kilka imprez już się tutaj odbyło. (za: Perełki Działoszyna. Uratowane domy przysłupowe zachwycają przyjezdnych. Poznajcie ich historię | Zgorzelec Nasze Miasto)

– Mimo tego trudu to my się cieszymy z tego, bo kuźnia wygląda jak wygląda, przychodzą wszyscy, są zadowoleni, że nie poszło to w ruinę a uzyskało piękny wygląd – mówi właścicielka Krystyna Proch w materiale przygotowanym przez portal Kulturnet.TV: Film | Facebook

Proces uzupełniania ściany szachulcowej w kuźni: Domy Przysłupowe | Fachowe uzupełnienie ściany szachulcowej w kuźni Działoszyn. | Facebook

Kuźnia w Działoszynie przed i po remoncie.
Foto: FB Kuźnia Działoszyn

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *