Złoty Stok (woj. dolnośląskie) – remont mauzoleum rodziny Güttlerów

W ubiegłym miesiącu otwarto po remoncie mauzoleum rodziny Güttlerów w Złotym Stoku (woj. dolnośląskie). Mauzoleum powstało w 1874 r. z inicjatywy Pauline Güttler po śmierci jej męża Wilhelma Güttlera, właściciela fabryki prochu w Mąkolnie i złotostockiej kopalni rudy arsenu. W jego murach spoczęło ośmiu członków tej zasłużonej dla rozwoju Złotego Stoku rodziny. Po II wojnie światowej znajdujący się tuż obok posterunku milicji obiekt był bezkarnie dewastowany. Proceder trwał przez wiele lat. Sarkofagi zostały otwarte i zbezczeszczone, tablice rozbite. Wszystko co miało jakąkolwiek wartość rozkradziono a odarta z miedzianych blach kopuła do niedawna jeszcze groziła zawaleniem…

W 2015 r. w reakcji na postępującą dewastację mauzoleum zawiązała się się grupa mieszkańców Złotego stoku, która wraz z władzami gminy rozpoczęła starania o jego remont. W czynie społecznym mieszkańcy uprzątnęli otaczający mauzoleum poniemiecki cmentarz. Budynek natomiast prowizorycznie zabezpieczono. W 2017 roku gminie Złoty Stok udało się uzyskać dofinansowanie na remont zabytku w wysokości 800 tysięcy zł. Prace podzielono na trzy etapy. W ramach pierwszego naprawiono bądź zrekonstruowano zniszczone elementy architektoniczne na zewnątrz obiektu, drugi etap związany był z remontem wnętrza a trzeci dotyczył zagospodarowania terenu wokół oraz iluminacji obiektu. W międzyczasie udało się również odnowić pięć z ośmiu ozdobnych sarkofagów.

„Dla nas rodzina Güttlerów ma ogromne znaczenie. To dzięki Güttlerom w 1900 roku powstała pierwsza kolej liniowa prowadząca z Kamieńca Ząbkowickiego do Złotego Stoku. Dzięki Güttlerom powstały zakłady pracy, które zatrudniały dziesiątki mieszkańców Złotego Stoku. Dzięki Güttlerom również w Złotym Stoku zaświeciły żarówki”, wymienia burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk.

Wykonawca prac: Eva. PPHU. Berezicki C. Piława Górna. Projektant: Impost Projektowanie Inwestycje Daria Watach Wrocław. Obiekt dostępny jest do zwiedzania w ramach Miejskiej Trasy Turystycznej.

Więcej: Mauzoleum rodziny Guttlerów w Złotym Stoku otwarte po remoncie – Radio Wrocław (radiowroclaw.pl)

Mauzoleum przed i po remoncie.
Foto: modernizacjaroku.org.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *