Sosnowiec – renowacja gloriety w Parku Dietla

„Wybudowana na początku XX wieku glorieta stanowiła ozdobę parku, okalającego pałac rodziny Dietlów, jednych z potentatów przemysłowych zamieszkujących Sosnowiec. Po zmianie właściciela pałacu po II wojnie światowej park przeszedł na własność miasta. Niestety, lata zaniedbań doprowadziły do stopniowego niszczenia obiektu. Być może ostatecznie spotkałby ją ten sam los, co inne znajdujące się w parku ozdoby, gdyby nie interwencja mieszkańców miasta. W ramach projektu „Perła Pogoni” rewitalizacja zabytku została zrealizowana dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią 2021 roku. Zadania podjęła się bytomska firma ArtInventis, która w współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu na podstawie historycznych zdjęć przywróciła gloriecie oryginalny wygląd. Kompleksowe prace konserwatorskie objęły niemal każdy element gloriety. Jednocześnie, wykonawca starał się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów obiektu. Nie zawsze było to możliwe – jak na przykład w przypadku głowic kolumn, które ze względu na poważne pęknięcia wynikające z zastosowanych przy budowie rozwiązań musiały zostać naruszone.

Zrekonstruowane do oryginalnego kształtu zostały schody prowadzące do gloriety, odrestaurowano balustrady i bazy kolumn. Wymieniono strop i belkowanie nad kolumnami, zrekonstruowano również górną część budowli wraz z znajdującymi się tam rzeźbami. Ostatnim elementem prac było odmalowanie całej konstrukcji. Odnowiona glorieta prezentuje się naprawdę pięknie. Obiekt odzyskał swój oryginalny wygląd, który do tej pory oglądać można było jedynie na starych fotografiach. Dzięki działaniom mieszkańców miasta i środkom z Budżetu Obywatelskiego udało się uratować ten ważny dla Sosnowca zabytek. Całość prac kosztowała ponad 600 tysięcy złotych.”

Realizacja: Nietypowe realizacje – Artinventis

Artykuł oraz więcej zdjęć: Remont gloriety w sosnowieckim parku Dietla zakończony. Tak prezentuje się zabytek po pracach konserwatorskich. Obiekt odzyskał swój blask | Sosnowiec Nasze Miasto

Glorieta z Parku Dietla w Sosnowcu przed i po renowacji.
Foto: Karolina Kot/straznicyczasu.pl (G), Nietypowe realizacje – Artinventis (D).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *