Berlin – odtworzenie dawnego wyglądu kamienicy „Pałac Francuski”

Kamienica w Berlinie na rogu Neustädtische Kirchstraße/Mittelstraße ”przed” i ”po” przeprowadzonej w tym roku rekonstrukcji wystroju architektonicznego. Kolejna ilustracja przedstawia niezrealizowany, odrzucony w 2016 r. projekt nadbudowy kamienicy autorstwa David Chipperfield Architects.

Budynek nazywany ”Pałacem Francuskim” powstał w latach 1906-1908. Przetrwał wojnę nienaruszony. W 2014 r. nieruchomość nabył deweloper z Hamburga Bauherr Harm Müller-Spreer. W 2016 r. zlecił on przeprojektowanie kamienicy jednemu z tzw. ”starchitektów” Davidowi Chipperfieldowi. Światowej sławy i wielokrotnie nagradzany Chipperfield uznawany jest w środowisku architektonicznym za ”kontynuatora modernizmu, miłośnika powściągliwej elegancji, surowości i umiaru”. ”Architekt często stosuje w swoich projektach proste, geometryczne formy i wyznaje zasadę „mniej znaczy więcej” (David Chipperfield – kim jest i co tworzy? – Cityislife).

Państwowy Urząd Zabytków w Berlinie uznał jednak projekt Chipperfielda za nadmierną ingerencję w strukturę budowli zabytkowego gmachu i nakazał deweloperowi przedstawienie nowego projektu. Następny projekt, który przewidywał już rekonstrukcję detalu kamienicy, został ostatecznie zrealizowany latem tego roku.

Kamienica na rogu Neustädtische Kirchstraße/Mittelstraße w Berlinie ”przed” i ”po” rekonstrukcji detalu. Foto: wiki, stadtbild-deutschland.org
Odrzucony w 2016 r. projekt nadbudowy kamienicy autorstwa David Chipperfield Architects.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *