Wilno – renowacja domu przy ul. Połockiej 52 z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej

Budowę domu w artystycznej dzielnicy Wilna Zarzecze rozpoczęto w 1876 r. W roku 1887 dobudowano piętro. W okresie międzywojennym budynek należał do Jana Czepasa, który podzielił go na mieszkania wynajmowane artystom, pisarzom etc. W czasach sowieckich dom został upaństwowiony. W 2012 r. podczas oględzin stwierdzono, że budynek znajduje się w ”stanie awaryjnym” i ”zakazano jego eksploatacji”. Mimo to jeszcze przez pięć lat mieszkali w nim ludzie…

W 2017 r. dom wykupiło Miasto. W 2019 r. udało się uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na remont i otwarcie w nim Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej. W 2022 r. zakończono prace, a 18 maja uroczyście otwarto podwoje placówki dla zwiedzających.

Muzeum zajmuje się gromadzeniem zabytków związanych z drewnianą architekturą litewskich miast, promowaniem architektury drewnianej, wiedzy o niej, oraz poradnictwem dotyczącym właściwej jej ochrony oraz konserwacji.

Więcej o domu i Muzeum: Medinės miesto architektūros muziejus | Vilnius | Facebook | Medinės miesto architektūros muziejus – Medinės miesto architektūros muziejus (mmam.lt)

Dom przy ul. Połockiej 52 przed i po remoncie.
Foto: hejto.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *