|

Gliwice – kamienica kolejowa przy ul. Zabrskiej 39 jako „szary cień” na nowym biurowcu

Jeszcze jeden dzisiaj kontrowersyjny projekt, tym razem dla odmiany jednak zrealizowany. Przebudowa kamienicy kolejowej została opisana przez branżowy portal Sztuka-Architektury:

„W centrum Gliwic zrealizowano projekt H11 Boutique Office, autorstwa Zalewski Architecture Group. Inicjatywa ta to przebudowa i rozbudowa kamienicy kolejowej z początku XX wieku, która została przekształcona w obiekt biurowy.” Według portalu, który cytuje architekta:

„Chodziło o dostosowanie wielkości i gęstości zabudowy do miejskiego kontekstu, w tym dopasowanie wysokości obiektu do charakterystycznych dla śródmieścia kamienic, zapewnienie nowoczesnych standardów użytkowych, technicznych i środowiskowych, a także o zachowanie dziedzictwa i historii miejsca. (…) Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami. (…) Skromne zamierzenia inwestora rosły w miarę powstawania obiektu, tak, że kamienica została wchłonięta przez większą strukturę. Jej ślad zachowaliśmy jednak jako część bryły – symboliczny kamień węgielny, źródło i początek. Dalej jest już współcześnie – bryła nadbudowy jest prosta, jasna i czysta. Metaliczna powierzchnia odbija okoliczną zieleń, kamienice, niebo. Zmienia się w zależności od pory dnia, pogody, pór roku – reaguje na miasto, jego stan i z nim współgra.” – tak na temat projektu wypowiada się architekt Krzysztof Zalewski.

Krzysztof Zalewski to architekt, naukowiec i publicysta. Właściciel ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP, Profesor Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury. Laureat ponad 40 konkursów i nagród architektonicznych, autor i współautor kilkudziesięciu obiektów, ponad 100 publikacji naukowych, publicystycznych oraz opinii i opracowań eksperckich. Członek SARP oraz Izby Architektów RP. Juror konkursów architektonicznych.

Opinie większości internautów na temat inwestycji wydają się być jednak niezbyt przychylne:

„Moje rodzinne miasto więc widziałem na żywo… Stylistycznie to chyba najbrzydszy budynek w okolicy (może oprócz jakichś baraków kolejowych itp), zwłaszcza że na tej dzielni jest naprawdę sporo pięknych i starych kamienic.”

„Ten „ala dom” szpeci wszystko. Tego typu architektura pasuje jak pięść do oka we wskazanej zabudowie. Szkoda, że projektanci idą na efekciarstwo, a mało kto zastanowi się nad głównymi założeniami architektury, czyli funkcją i kontekstem.”

Ta nowomowa jest na takim samym poziomie jak architektura.”

A jakie jest Państwa zdanie?

Informacja na portalu Sztuka Architektury: Przebudowa kamienicy kolejowej w Gliwicach – Sztuka architektury (sztuka-architektury.pl), oraz na stronie architekta: Zalewski Architecture Group – Projekty (zalewskiag.com)

Kamienica kolejowa w Gliwicach przed i po przebudowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *