Jabłonna – ostatni wpis w 2022 roku oraz życzenia noworoczne!

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przygotował spot zachęcający do inwestowania w zabytki. Jego bohaterem został odbudowany po wojnie pałac w Jabłonnie pod Warszawą. Ten bardzo potrzebny Instytut został powołany przez MKiDN w 2022 r. z myślą o upowszechnianiu wysokiego standardu prac prowadzonych przy zabytkach, popularyzacji dobrych praktyk oraz edukowaniu w zakresie historii konserwacji.

Pałac powstał w 1779 r. dla biskupa płockiego Michała Poniatowskiego wg projektu architekta królewskiego Dominika Merliniego. W 1794 r. właścicielem stał się książę Józef Poniatowski, a następnie jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa, która uczyniła z pałacu miejsce poświęcone pamięci księcia. Pałac został przebudowany w roku 1843 według projektu Henryka Marconiego.

Rezydencję splądrowały i spaliły wycofujące się wojska niemieckie w 1944 r. W ruinie pozostawał do 1953 r., gdy podjęto decyzję o jego odbudowie dla Polskiej Akademii Nauk. Pałac docelowo stać się miał ośrodkiem konferencyjno-wypoczynkowym. Projekt odbudowy przygotował organizator i pierwszy dyrektor Pracowni Konserwacji Zabytków Mieczysław Kuźma, a za rekonstrukcję parku odpowiadał historyk sztuki ogrodowej Gerard Ciołek. W wyniku odbudowy pałacowi przywrócono jego stan z końca XVIII w. (czyli sprzed przebudowy Marconiego).

We wnętrzach największe zmiany dotyczyły Sali Mauretańskiej, gdzie zlikwidowano orientalny wystrój i przywrócono jej klasycystyczny charakter. Decyzja podyktowana była odkryciem dokonanym podczas czyszczenia zniszczonych ścian sali. Pod warstwą spalonych tynków ukazały się bowiem zachowane romantyczne malowidła z XVIII w. autorstwa Szymona Mańkowskiego. Zdjęcia sali przed i po zobaczyć można w artykule ”Jabłonna po mauretańsku czyli to nie jest tak, jak się Państwu wydaje” (JABŁONNA PO MAURETAŃSKU czyli TO NIE JEST TAK, JAK SIĘ PAŃSTWU WYDAJE – Klub Globtrotera Warszawa).

Odbudowa pałacu trwała kilkanaście lat. Doposażanie wnętrz meblami i obrazami z końca XVIII w. i I poł. XIX w. trwa praktycznie do dziś. Także część budowli w ogrodzie czeka jeszcze na lepsze czasy.

JAKO, ŻE JEST TO NASZ OSTATNI POST W TYM ROKU TO CHCIELIBYŚMY PAŃSTWU PRZY TEJ OKAZJI ŻYCZYĆ WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE W NOWYM NADCHODZĄCYM ROKU, JESZCZE WIĘCEJ URATOWANYCH ZABYTKÓW, ODBUDOWYWANYCH ODPOWIEDZIALNIE ZAMKÓW, NOWEJ PIĘKNEJ ARCHITEKTURY, ŻEBY NASZ KRAJ WYGLĄDAŁ JESZCZE PIĘKNIEJ I ŻEBYŚMY MOGLI BYĆ Z NIEGO DUMNI!!!

Pałac w Jabłonnie około 1947 r. i obecnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *