Sichów Duży (woj. świętokrzyskie) – odbudowa pałacu

”Szlag mnie trafił na widok tego, co ujrzeliśmy” – wspomina swoją pierwszą wizytę w ruinach pałacu w Sichowie Stefan Dunin-Wąsowicz, wnuk ostatnich przedwojennych właścicieli.

Budynek nazywany dzisiaj ”pałacem” wybudowano w 1794 r. Należał do Potockich, a następnie Radziwiłłów. Ostatni właściciele Krzysztof i Zofia Radziwiłłowie zostali w 1940 roku aresztowani przez Niemców. W pałacu zamieszkał natomiast baron von Schweinischen, kuzyn Himmlera. Zofię i Krzysztofa więziono najpierw na zamku w Sandomierzu. Następnie Zofię wywieziono do Ravensbrück, skąd została po kilku miesiącach zwolniona. Krzysztof przeszedł Buchenwald, Majdanek, Gross-Rosen i Mauthausen. Gdy zapytano go jak przeżył powiedział: „Zamykałem oczy i chodziłem po sadach w Sichowie, tak przeżyłem”.

W 1944 r. pałac zajęli Rosjanie. Mieścił się w nim sztab marszałka Iwana Koniewa. Po wojnie majątek upaństwowiono. W latach 70. XX w. budynek zaadaptowano na mieszkania pracowników gospodarstwa pomocniczego niszcząc przy tym wyposażenie wnętrz. Potem w pałacu mieściła się jeszcze szkoła rolnicza. Ostatecznie opuszczony w 1986 roku szybko zaczął popadać w ruinę.

Po wieloletnim pobycie za granicą w 1998 r. do Sichowa wrócił biznesmen Stefan Dunin-Wąsowicz, wnuk ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu. ”Szlag mnie trafił na widok tego, co ujrzeliśmy” – wspomina. Wewnątrz rosły drzewa. W 2006 roku biznesmen odkupił ruiny od skarbu państwa i rozpoczął odbudowę. Początkowo tylko z własnych środków, następnie przy wsparciu funduszy unijnych. Pierwszy etap prac ukończono w 2010 r. w 70. rocznicę wywiezienia Krzysztofa i Zofii przez Gestapo. Wśród osób świętujących otwarcie pałacu byli m.in. właśnie sami Krzysztof i Zofia.

Odbudowany pałac stanowi główną część ośrodka pod nazwą Dom i Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów. Otwarto w nim pensjonat, ośrodek doradztwa oraz jak niegdyś bibliotekę i czytelnię.

Strona pałacu: Dom i Biblioteka Sichowska

Więcej o historii pałacu również w materiale filmowym:

Pałac w Sichowie przed, w trakcie i po odbudowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *