|

Strumień (woj. śląskie) – deweloper chciał zbudować osiedle w pobliżu zamku, ale coś mu nie wyszło…

Strumień to piękne malutkie miasteczko na Śląsku Cieszyńskim. Podobno pierwszy zamek powstał tu w XIV w. Obecny zamek to właściwie dwór szlachecki o skromnej charakterystycznej dla regionu bryle. Budynek prawdopodobnie został wybudowany na przełomie XVII/XVIII w. i należał do właścicieli miasta. Przebudowywany w II poł. XVIII w. na barokowy a następnie z usunięciem detalu w XIX i XX w. W 1956 r. zaadaptowany na mieszkania. W 2000 r. przeszedł na własność miasta. Zagrożenie katastrofą budowlaną wymusiło eksmisję mieszkańców. Jeszcze w 2004 r. zabezpieczony budynek nadawał się wciąż do remontu. W 2008 r. samorząd wystąpił o dofinansowanie do MKiDN na remont dachu. Niestety z powodu kłopotów z wykonawcą dotacja w wysokości 100 tys. zł przepadła. Władzom Strumienia marzyło się, żeby obiekt kupił i wyremontował prywatny inwestor. — Szukamy kupca na tę nieruchomość. Gmina niestety nie ma tak dużych pieniędzy na modernizację ― przekonywała burmistrz Anna Grygierek. ― Może znajdzie się ktoś kto będzie chciał ten budynek w ciekawy sposób zagospodarować? W 2009 nie udało się już uzyskać dotacji z MKiDN. Wreszcie w 2013 r. udało się sprzedac dwór osobie prywatnej. Niestety do tego czasu zawalił się dach i stropy. Zniszczenia były tak duże, że w roku 2014 rozebrano całe piętro zabytku. Po tym prace nagle przerwano.

W 2019 deweloper zaprezentował wizualizacje odbudowanego dworu i planowanego osiedla deweloperskiego na terenie przydworskim: Facebook

W 2020 roku odbudowano piętro i rozpoczęto odbudowę dachu. Prace ponownie nagle przerwano. Strona internetowa Osiedle Zamkowe Strumień została zlikwidowana a profil FB inwestycji jest martwy od trzech lat.

Wizualizacja dworu w Strumieniu po odbudowie.
W tle nowe Osiedle Zamkowe.
Il: materiały dewelopera.
Dwór „Zamek w Strumieniu” w roku 2001, 2010, 2014 i 2023.
Foto: zamkiobronne.pl (1,2), palaceslaska.pl (3), Sławomir Kubiś (4).
Projekt nowego osiedla deweloperskiego na terenie przydworskim.
Il. materiały dewelopera.
Projekt Osiedla Zamkowego przy dworze w Strumieniu.
Il. materiały inwestora.
„Osiedle Zamkowe w Strumieniu. Na terenie dawnego zespołu zamkowego w Strumieniu powstanie osiedle domów jednorodzinnych. Zachowany XVII-wieczny dwór zostanie odrestaurowany i zaadaptowany na nowoczesne mieszkania.”
Il. materiały inwestora.
„Zamek w Strumieniu” w roku 2020.
W tle widać wieże miasteczka oraz pasmo Beskidów Śląskiego i Morawsko-Śląskiego.
Foto: ZeroJeden/zamki.pl
Pozostałość dekoracji sztukatorskiej z okresu barokowej przebudowy i fragment wnętrza „zamku w Strumieniu” przed zawaleniem i rozbiórką I piętra.
Dekoracja sztukatorska wykazuje pewne podobieństwa z leżącym nieopodal barokowym Dworem Stonawskich w Pogórzu – patrz komentarz.
Il. zuraw1965/eksploratorzy.pl (G), mimtravel.pl (D).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *