Sieraków (woj. wielkopolskie) – planowana odbudowa zabytkowego kościoła ewangelickiego

Tym razem dobra nowina: ”Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć odbudowa zabytkowego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Urząd Gminy w Sierakowie właśnie rozstrzyga przetarg w tej sprawie. W dawnym kościele do połowy 2022 roku ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.”

Kościół wybudowano w 1785 z fundacji ówczesnego właściciela miasta Mikołaja Gartenberg–Sadogórskiego. Świątynię o konstrukcji szachulcowej zaprojektował Gottlieb Werchan. W 1945 budynek upaństwowiono. W latach 70-tych służył jako magazyn spółdzielni rolniczej. W latach 90-tych przejęła go gmina Sieraków, która bezskutecznie ubiegała się o środki na remont. Kościół znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. W październiku 2010 roku runęła południowa część z wieżą. Miasto zabezpieczyło ocalałą część z własnych kosztów. W 2019 udało się zdobyć pieniądze na odbudowę z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek opiewał na kwotę 9,6 mln zł (z czego unijna dotacja wyniesie 6,45 mln zł). Umowa z wykonawcą ma być podpisana w tym miesiącu a sam kościół odbudowany do listopada 2021.

Więcej: Gmina Sieraków chce zamienić zrujnowany kościół ewangelicki na nowoczesne Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód | Międzychód Nasze Miasto | Drewniana Architektura Sakralna: Sieraków – drewniany zbór protestancki (architekturadrewniana.blogspot.com)

Kościół ewangelicki w Sierakowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *