Niemcy – zamek w Mużakowie na Łużycach (Schloss Muskau, Mužakowski Hród)

Często piszemy o odbudowie dworów czy małych pałacyków. Odbudowa tak dużych obiektów jak Zamek w Mużakowie należy jednak do rzadkości.

Renesansowy zamek powstał w latach 1520/30 na fundamentach zamku średniowiecznego. Pomiędzy 1646 i 1653 odbudowany w stylu barokowym po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej. W latach 1863-1866 przebudowany w stylu neorenesansowym.

W kwietniu 1945 zamek wraz z zabudowaniami uszkodzony w wyniku działań wojennych. W powietrze wysadzono również łączące zamkowy park mosty na Nysie Łużyckiej. Całe wyposażenie zostało rozszabrowane przez Armię Czerwoną i okolicznych mieszkańców. Następnie Rosjanie spalili zamek.

W 1950 ruiny zostały zabezpieczone. Pierwszy projekt odbudowy powstał już w latach 60-tych, ale nie doczekał się realizacji za czasów NRD. W 1992 roku zamek wraz z parkiem przeszedł na własność Saksonii. Rok później powstała Fundacja Park Księcia Pücklera Bad Muskau, która za cel wzięła sobie odbudowę zamku. Prace rozpoczęły się w 1995 i trwały do 2011.

W międzyczasie w 2004 roku leżący po obu stronach polsko-niemieckiej granicy, otaczający zamek Park Mużakowski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie na zamku mieści się siedziba Fundacji, wystawa poświęcona życiu i twórczości założyciela parku Hermanna von Pückler-Muskau oraz Zielona Szkoła. Wieża południowo-zachodnia służy jako punkt widokowy.

Strona zamku i parku: Muskauer Park (muskauer-park.de)

Zamek w Mużakowie przed i po odbudowie.
Widok od strony Stawu Zamkowego.
Zamek w Mużakowie przed i po odbudowie.
Widok z góry.
Biblioteka zamkowa przed i po rekonstrukcji.
Historyczne wnętrza zostały zniszczone w wyniku podpalenia w 1945. Ich rekonstrukcję wykonano w latach 2007-2008. Nad dekoracją sklepień pracowali sztukatorzy Michael Lange i Thomas Lauth. Malowidła wykonała natomiast firma Stenzel & Taubert GbR. Za podstawę dla rekonstrukcji posłużyły archiwalne zdjęcia z 1920 roku.
Zrekonstruowany hełm wieży południowo-zachodniej. Dziś znajduje się tu punkt widokowy.
Foto: forum Stadtbild Deutschland.
Rekonstrukcje lwów ustawionych na zamkowych schodach wykonali Kristof Grunert i Steffen Bachmann w 2010 roku. Ich powstanie możliwe było dzięki społecznej zbiórce pieniędzy.
Zrekonstruowany Most Angielski uroczyście otwarto w 2011. Na dolnym zdjęciu, drugi od lewej, Stanislaw Tillich – pierwszy Serbołużyczanin pełniący funkcję premiera Saksonii.
”Inwestycja została zrealizowana przez zarządcę niemieckiej części parku – saksońską fundację Stiftung Fürst-Pückler-Park Bad MUskau” i była współfinansowany ze środków Investitionsprogramms Nationale UNESCO-Welterbestätten (Federalny Program Inwestycyjny dla obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO). Całkowity koszt wyniósł ok 2,3 miliona Euro.” (Otwarcie Mostu Angielskiego w Parku Mużakowskim w Łęknicy (nid.pl)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *