Stare Miasto w Opolu wzbogaciło się o nową kamienicę

Jednym z tematów, które poruszamy na RiO jest nowa architektura w obrębie zespołów staromiejskich. Tzw. plomby często wzbudzają kontrowersje ze względu na niezrozumienie tradycyjnej architektury (gargamele) bądź brak odniesienia do miejsca (patodeweloperka, ego projektanta). Jedno i drugie wpływa na chaos urbanistyczny i degraduje otoczenie.

Szukając interesujących przykładów, które starają się nie wpisywać w ten schemat dziś przenosimy się na Stare Miasto w Opolu. W przypadku nowej kamienicy na rogu ul. Młyńskiej i Szpitalnej inwestor od samego początku zdecydowany był na architekturę klasyczną a architekta szukał poprzez…nasz fanpage RiO. Na propozycję współpracy odpowiedział Andrzej Novak-Zempliński Jr. Poniżej efekt finalny i garść informacji od architekta:

”Kamienica stanie przy ulicy Młyńskiej, która biegnie od rynku do rzeki, przy której stał niegdyś młyn. Został po nim placyk i skwer nad rzeką (parking) po przekątnej skrzyżowania przy którym stoi projektowana kamienica. Ulica pełniła funkcję zaplecza dla staromiejskich kamienic. Stąd miejscowy konserwator wymagał aby architektura kamienicy była jak najprostsza, adekwatnie do charakteru tego obszaru starego miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma budynków o wyrazistej stylistyce, która wymusza jakieś istotne nawiązanie. No, może jedynie poza eklektyczną kamienicą vis-a-vis, z detalem ceglanym, z większą ilością kondygnacji i wysokim dachem. Nie od razu zdecydowałem się na elewację w cegle, ale przy ulicy szpitalnej jest kilka kamienic podobnie opracowanych, gdzie w tynku są jedynie gzymsy, oprawy okien itp. Generalnie, od strony urbanistycznej kamienica bardzo dobrze porządkuje przestrzeń. Projekt kamienicy w Opolu, na starym mieście, był szczególną okazją na stworzenie czegoś w nurcie architektury klasycznej i tradycyjnej. Pomimo zmian, które wymógł miejscowy konserwator (w wersji przedostatniej były dwa tympanony na dużym gzymsie), efekt jest chyba nadal interesujący. Bardzo się cieszymy że kamienica powstaje i ubogaci przestrzeń staromiejską.”

Tradycyjnie pytamy Państwa o opinię. Na ile jest to udany projekt? Co można było zrobić lepiej?

Street view miejsca inwestycji: 3 Szpitalna – Google Maps

Nowa kamienica na Starym Mieście w Opolu w trakcie budowy.
Przed i po… Zdjęcie za: FB/New Traditional Architecture.
Nowa kamienica na Starym Mieście w Opolu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *