Czechy – przywrócenie dawnego wyglądu secesyjnej willi koło Pragi

Po sąsiedzku zaglądamy do Czech gdzie pewna rodzina kupiła w 2016 roku zwykły dom w letniskowej miejscowości Roztoky pod Pragą. W trakcie poszukiwań w lokalnym archiwum okazało się, że budynek pierwotnie należał do praskiego bankiera Lwa Peterki i był jego letnią willą zaprojektowaną przez znanego czeskiego architekta tworzącego w duchu secesji, Jana Kotěrę. Oryginalny parterowy dom z 1873 roku został w 1902 r. podwyższony o piętro z żelbetu, które obłożono płytami korkowymi. Niestety w latach 60-tych najpierw zniszczono secesyjny detal a następnie w latach 70-tych przebudowano zupełnie bryłę budynku. W rezultacie willa niczym nie różniła się od setek innych podobnych domów stawianych po wojnie, tracąc wszystkie swoje cechy stylowe.

Nowi właściciele po odnalezieniu w archiwum zaginionego projektu Kotěry postanowili przywrócić budynkowi jego dawne piękno. „Stwierdziliśmy, że spróbujemy odtworzyć to, co zaprojektował Kotěra. Było to nie lada wyzwanie. Musieliśmy znaleźć odpowiednich rzemieślników, którzy wiedzą jak budowano domy w 1902 r. Dotyczyło to wyrobu okien, płytek, elewacji i dekoracji sztukatorskich” – wspomina Milan Kožíšek, właściciel willi.

Jak wyszło mogą zobaczyć Państwo na zdjęciach…

Więcej fotografii w artykule: Koupili dům za Prahou, pak zjistili, že jde o dílo Jana Kotěry. Vrátili mu podobu z roku 1902 | Vltava (rozhlas.cz)

Willa Lwa Peterki w Roztokach pod Pragą przed i po remoncie.
Willa Lwa Peterki w Roztokach pod Pragą – zrekonstruowany secesyjny detal wystroju fasady.
Willa Lwa Peterki w Roztokach pod Pragą – taras wraz ze zrekonstruowanym detalem.
Oryginalny projekt willi autorstwa architekta Jana Kotěry.
Willa Lwa Peterki w Roztokach pod Pragą – widok ogólny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *