Neumarkt, Drezno – to samo miejsce w innym czasie…

Na pierwszym zdjęciu Neumarkt w Dreźnie z nieistniejącą już dzisiaj siedzibą Polizeipräsidium w roku 1986. Poniżej to samo miejsce współcześnie. Odtworzono kształt Rynku i dawny przebieg ulic. Nowe budynki to po części rekonstrukcje, po części współczesna architektura wpisująca się w kontekst. Jedyny element, który się nie zmienił i który wciąż pozostaje w tym samym miejscu to pomnik króla Saksonii Fryderyka Augusta II Wettyna.

Za wybitne zasługi w kierowaniu rekonstrukcją zniszczonego Neumarkt w 2018 roku nagrodę im. Henriego Hope Reeda otrzymał Torsten Kulke, przewodniczący Towarzystwa Historycznego Nowy Rynek w Dreźnie (GHND).

„Po powołaniu GHND w roku 1999 umiejętności Kulke pozwoliły organizacji obudzić polityczną wolę dla profesjonalnej i szerokiej rekonstrukcji Neumarkt i to mimo konsekwentnego oporu ze strony architektonicznego establishmentu. Dzięki jego determinacji i uporowi Towarzystwo zgromadziło 63,338 podpisów mieszkańców Drezna, którzy poparli petycję ”Tak dla historycznego Neumarkt”, która zainspirowała i legitymizowała rekonstrukcję Starego Miasta w Dreźnie aż po dzień dzisiejszy.

Utrzymująca się dzięki prywatnym funduszom bez wsparcia państwa bądź miasta inicjatywa brała udział w odbudowie ponad 70 budynków na zachowanych fundamentach w tradycyjnej formie miejskich kamienic, o różnej ilości pięter i co najważniejsze wg prawideł tradycyjnej architektury, zarówno jeśli chodzi o dachy, materiały, detal jak i kolory.

Rekonstrukcja Neumarkt w Dreźnie po dwóch dekadach jest niezwykłym osiągnięciem, które spotkało się z zachwytem na całym świecie. Jest to niezwykła zarówno w Niemczech jak i na świecie inicjatywa przywrócenia utraconego wiele lat temu podczas wojny serca miasta.”

Mimo sukcesu Neumarkt, poparcia społecznego dla rekonstrukcji oraz wymiernych rezultatów w postaci rosnącej ilości wpływów z turystyki, rekonstrukcje w Dreźnie cały czas są przedmiotem gorących sporów. Najlepszym tego przykładem jest ostatni konflikt wokół rekonstrukcji zabudowy leżącego po drugiej stronie Łaby Neustädter Markt.

Proponowana przez miasto i poparta przez mieszkańców inicjatywa rekonstrukcji historycznej zabudowy została zablokowana latem tego roku gdy lobby sympatyków architektury NRD doprowadziła do objęcia powojennego układu urbanistycznego oraz blokowej zabudowy tego miejsca ochroną konserwatorską. Choć zwolennicy rekonstrukcji nie poddają się i wierzą w odwrócenie tych działań to na obecną chwilę wydaję się to być bardzo trudne, jeśli nawet nie niemożliwe (Stadtbild Deutschland e.V – neue klassische Architektur & Rekonstruktion – | Facebook).

W przeprowadzonym w 2019 roku badaniu opinii publicznej w Niemczech aż 80% Niemców wyraziło poparcie dla rekonstrukcji (źródło: https://www.bundesstiftung-baukultur.de/fileadmin/files/medien/8349/downloads/bkb_201819_vortragsfolien_bsbk.pdf).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *