|

Szczecin – planowana renowacja oraz rozbudowa budynku Starej Drukarni

„Elewacja Starej Drukarni zostanie odtworzona zgodnie z oryginałem. Wymaga to bardzo dużo pracy, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu przywrócimy budynkowi jego dawną świetność”, obiecuje inwestor.

Eklektyczna kamienica przy ul. Św. Ducha 1 została wybudowana w roku 1901 wg projektu W.O. Zimmermanna. W okresie międzywojennym w budynku mieściły się redakcja oraz drukarnia „Stettiner Abendpost”. Po wojnie drukowano tutaj „Kuriera Szczecińskiego”. W latach 80. podczas remontu dobudowano piątą kondygnację. Po 1989 r. kamienica trafiła w prywatne ręce a od 1997r. pozostawała pusta i popadała w ruinę. Ostatnimi laty pozbawiony już większości detalu budynek sypał się w oczach a spadające cegły zagrażały przechodniom. Koniecznością okazało się zabicie okien dyktą oraz okrycie elewacji zabezpieczającą siatką.

W 2021 r. nowym właścicielem zabytku został „EMELEM Sp. z o.o. Prace rozpoczęły się wiosną tego roku. Zakres robót obejmuje rekonstrukcję wystroju architektonicznego elewacji, konserwację elementów wystroju wnętrza i jego przebudowę. „Mowa o rewolucyjnej jeśli chodzi o Szczecin koncepcji, w ramach której robione są analizy pod kątem przywrócenia pierwotnego detalu architektonicznego i wystroju rzeźbiarskiego elewacji. Jeśli się uda, będzie to rzeczywiście spektakularne. Nie jest to ścisły wymóg konserwatorski, bardziej wola inwestora, który musi pewnie skalkulować koszty takiej renowacji. Na razie plany wyglądają obiecująco”, mówił Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski.

Według aktualnej koncepcji, na parterze zaplanowano miejsce na trzy restauracje. 1. i 2. piętro (a być może również 3.) zajmą sale konferencyjno-weselne. Piąta kondygnacja, którą dobudowano po wojnie, zostanie wyburzona. W jej miejscu powstaną dwie lekkie kondygnacje stalowe z oszkloną fasadą (która powinna jednak oddawać kształt i geometrię dachu historycznego). Znajdą się tam miejsca hotelowe do obsługi wydarzeń odbywających się w budynku. Ambitny plan zakłada, że remont zakończy się w grudniu 2022 r. Projekt renowacji starej drukarni przygotowała warszawska pracowania Tremend, która zajmie się również aranżacją wnętrz.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że na wizualizacjach przedstawionych przez inwestora znajduje się jeszcze jedna kamienica. To Hotel Metropole wzniesiony w tym samym roku co Stara Drukarnia. Jego ruiny zostały rozebrane po wojnie a miejsce po nim przeznaczono na prowizoryczny parking autobusowy. Nie znaleźliśmy jednak potwierdzenia, że ujęcie budynku w wizualizacjach miałoby oznaczać również jego odbudowę.

Na podstawie artykułu: Wiemy, co powstanie w starej drukarni przy ul. św. Ducha. Bogato zdobiona elewacja znów ma zachwycać – Szczecin (wszczecinie.pl)

Profil FB Starej Drukarni i aktualne zdjęcia: Stara Drukarnia Szczecin | Facebook

Foto: Hauka.fotopolska.eu (L), FB/Stara Drukarnia Szczecin (P).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *