Pruszcz Gdański – renowacja Domu Wiedemanna

Dom Wiedemanna jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najładniejszych zabytków Pruszcza Gdańskiego. Budynek powstał ok. 1800 roku. ,,Na jego wyjątkowość składają się, oprócz muru pruskiego, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter. W domu mieszkał m.in. wraz z rodziną jeden z ojców Pruszcza Gdańskiego, dr Hermann Wiedemann, który w 1847 r. przeniósł się tu z Gdańska, aby objąć tu praktykę lekarską po swoim wuju, dr Hildenbrandtcie.” – opowiada Bartosz Gondek, historyk i rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego.

Zabytek po wojnie pełnił funkcje szkolne i usługowe, aby na koniec stać się domem komunalnym. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły go na skraj ruiny, co szczególnie było widać po rozpadających się i przegniłych wnętrzach.

Po wielu latach oczekiwań w 2017 miasto rozpoczęło remont domu: ,,Zabytkowy obiekt wymagał wiele czasu i pracy. Przy remoncie elewacji wiele elementów zostało wymienionych na nowe. Tak się stało z podwalinami budynku czy szachulcami. Wymieniono również dach. Jednak niektóre stare elementy pozostawiono. Tak się stało z elementami okiennymi. Z tyłu budynku znalazł się taras i część kawiarniana”.

Całkowity koszt inwestycji prowadzonej przez Miasto Pruszcz Gdański wyniósł 3 900 000 złotych. Za tę kwotę wykonawca wzmocnił fundamenty, uzupełnił i wymienił elementy drewniane i cegłę, wyremontował stolarkę, dach, piwnicę i więźbę, położył nowe instalacje i wyremontował wnętrza. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatora. Remont przeprowadziła firma Ekoinbud Renowacje.

Dom Wiedemanna, dziś siedziba Siedziba Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego, został oficjalnie otwarty dla zwiedzających 1 października ubiegłego roku.

Więcej zdjęć: Pruszcz Gdański. Dom przy Krótkiej niemal czeka na otwarcie. Co się w nim znajdzie? Muzeum? |ZDJĘCIA | Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Profil FB domu: Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna – Krótka 6 | Facebook

Post zaproponował Pan Grzegorz Żupnik.

Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim od frontu.
Foto: materiały inwestora.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *