Warszawa – zakończony remont Pałacyku Konopackiego

Na dobry początek nowego roku. Stołeczny ratusz poinformował o zakończeniu rozpoczętego w 2017 remontu Pałacyku Konopackiego.

Wygląd pałacyku odtworzono na podstawie XIX-wiecznej ryciny oraz wskazówek wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zrekonstruowano historyczne wejście ze szczytu pod loggią (zdjęcie w komentarzu) i odtworzono zniszczony detal architektoniczny. Drewniana stolarka okienna i drzwiowa powstała na wzór historycznej. Także klatki schodowe odzyskały pierwotny wygląd z drewnianymi stropami i balustradami.

Jeszcze do niedawna budynek był w fatalnym stanie technicznym. Dużemu zniszczeniu uległy elementy konstrukcyjne, w tym ściany nośne i więźba dachowa. Z zagrzybionych ścian odchodziły płaty tynku a w murach widoczne były dziury po wykruszonych cegłach. Przed spadającym gruzem przechodniów chroniły prowizoryczne daszki. Ostatni lokatorzy opuścili pałacyk w ubiegłej dekadzie. Przed rozbiórką dom uratowało wpisanie go do rejestru zabytków w 2005 roku.

W budynku siedzibę znajdzie praski dom kultury, klub seniora, sale wystawowe, pracownia kulinarna, mody i szycia. Remont pałacyku prowadził Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Koszt wyniósł 16 milionów złotych.

Pałacyk Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13 powstał w 1865 roku wg projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu i był to pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Mieszkał w nim Ksawery Konopacki, właściciel Nowej Pragi.

FOTO: SKZ. Wszystkie zdjęcia na stronie SKZ: Strona Główna – Zabytki (um.warszawa.pl)

Media: Warszawa. Pałacyk Konopackiego po remoncie | TVN Warszawa (tvn24.pl) | Pałacyk Konopackiego wyłonił się z rusztowań. Jeszcze niedawno był ruiną, a dziś… (wyborcza.pl)

Foto: SKZ

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *